Myslíte si, že nemôžete zmeniť svet? Ale už sa vám to podarilo!

Čítanie správ môže byť naozaj depresívne. Niekedy sa zdá, že toľko vecí na svete nie je v poriadku, že nápad zmeniť ho k lepšiemu musí byť vopred odsúdený na neúspech. Ale náš Maratón písania listov* zas a znova ukazuje, že veľkú zmenu v boji za ľudské práva môžete dosiahnuť aj vtedy, keď urobíte aspoň niečo, hoci zdanlivo malé.

Jeden odoslaný list, jeden tweet, jeden podpis pod petíciou… vravíte, že takto sa svet zmeniť nedá? Ale áno!

V roku 2020 milióny ľudí ako ste vy zmenili týmto spôsobom život 10 ľuďom, ktorým boli odopierané ľudské práva. Napísať list vôbec nezaberie veľa času, ale pre týchto ľudí, ktorých sme v roku 2020 podporili prostredníctvom maratónu, sa práve vďaka listom všetko zmenilo. Pripomeňme si aspoň niektorých z nich.

V SAUDSKEJ ARÁBII PREPUSTILI Z VÄZENIA AKTIVISTKU

Nassimu al-Sada, bojovníčku za slobodu žien, prepustili z väzenia v júni 2021. Zatkli ju v roku 2018 za to, že pokojne bránila ľudské práva. Vo väzení ju bili dozorcovia a nepustili k nej nikoho na návštevu – dokonca ani jej právnika. Podporovatelia a podporovateľky z celého sveta napísali obrovské množstvo, až 777 611 listov, tweetov a ďalších odkazov. Podľa Nassiminho syna Mousu al-Sada práve medzinárodná pozornosť dopomohla po rokoch stagnácie dotiahnuť prípad jeho matky k oslobodzujúcemu rozsudku. Pre Nassimu však stále platí zákaz cestovania, na základe ktorého nesme počas 5 rokov opustiť Saudskú Arábiu, preto budú podporovateľky a podporovatelia Amnesty aj naďalej bojovať za Nassiminu úplnú slobodu.

OTEC TROCH DETÍ SA ZNOVU STRETOL S RODINOU

Pracovníka mimovládnej organizácie a obrancu ľudských práv Germaina Rukukiho prepustili z väzenia 30. júna 2021. Súd v Burundi ho poslal za mreže na 32 rokov na základe množstva vymyslených obvinení, skôr ako mal možnosť objať svojho najmladšieho syna, ktorý sa narodil len niekoľko týždňov po jeho zadržaní v júli 2017. Germain sa už čoskoro zas stretne so svojou rodinou, ktorá utiekla z krajiny zo strachu pred represáliami. Germainovo prepustenie žiadalo viac ako 400 000 listov, odkazov či podpisov.

TURECKÝCH LGBTI+ AKTIVISTOV ZBAVILI KRIVÝCH OBVINENÍ

Melike Balkan, Özgür Gür a ďalších 17 pokojných aktivistov a aktivistiek za práva LGBTI+ ľudí čelilo takmer 2 roky nespravodlivým obvineniam z „nezákonného zhromažďovania“ a „neuposlúchnutia príkazu na rozchod“. Začiatkom októbra súd v tureckej Ankare konečne vyniesol rozsudok v prospech obvinených, ktorých zbavili všetkých obvinení. „Máme z tohto rozhodnutia veľkú radosť, je to však len začiatok. Očakávame, že tento rozsudok sa stane prelomovým a ovplyvní všetky nasledujúce súdne konania s ľuďmi, ktorých stíhajú kvôli účasti na pochodoch PRIDE. Chceli by sme poďakovať každému človeku, ktorý sa zapojil do kampane alebo nám prejavil solidaritu. Ďakujeme! Sme radi a rady, že ste na tejto ceste za spravodlivosťou boli s nami. uviedla Melike vo videu, ktoré aktivistická skupina zverejnila po vynesení rozsudku. Spravodlivosť pre aktivistky a aktivistov žiadalo viac ako 445-tisíc ľudí na celom svete, ktorí vedia, že práva LGBTI+ ľudí sú ľudské práva.

O KROK BLIŽŠIE K SPRAVODLIVOSTI V JUŽNEJ AFRIKE

Rodiny zavraždených najlepších priateliek Popi Qwabe a Bongeky Phungula majú konečne dôvod veriť, že sa dočkajú spravodlivosti. Donedávna ich znepokojovali a hnevali nezrovnalosti a prieťahy vo vyšetrovaní. Polícia prípad vrážd dvoch mladých žien z roku 2017 znovu otvorila v marci 2021 po tom, ako dostala petíciu s 341 106 podpismi podporovateľov a podporovateliek z celého sveta. Vyšetrovanie je dnes už ukončené a polícia prípad postúpila národnej prokuratúre. „Som optimistická,“ povedala Popina sestra Thembelihle. „Mám pocit, že konečne sa niečo zmení.“

ALŽÍRSKY NOVINÁR PREPUSTENÝ Z VÄZENIA

Khaled Drareni strávil 11 mesiacov vo väzení a stal sa symbolom slobody tlače v Alžírsku. Khaleda zatkli v marci 2020 počas pokojnej demonštrácie, na ktorej bol prítomný ako novinár. Následne bol obvinený z podnecovania neozbrojeného zhromaždenia a poškodzovania celistvosti štátneho územia a odsúdený na tri roky odňatia slobody – to všetko len za to, že sa venoval svojej novinárskej práci. Po masovej aktivistickej mobilizácii a neutíchajúcej pozornosti, ktorú Khaledovmu prípadu venovala kampaň Amnesty International, Khaleda 19. februára 2021 prepustili. Ešte stále ho však nezbavili všetkých obvinení, preto sa nezastavíme, kým ich nezrušia.

AJ VY MÔŽETE ZMENIŤ SVET – A TU JE NÁVOD, AKO NA TO:

Maratón písania listov 2021 je tu! Aj tento rok sa postavíme za ľudí z mnohých krajín, ktorí čelia útokom na svoje práva. Títo ľudia potrebujú vašu solidaritu.

Ak máte pochybnosti, či vaše slová môžu skutočne niečo zmeniť, nechajte sa uistiť environmentálnou aktivistkou Jani Silvou z Kolumbie. Jani Silva sa nebojácne postavila na odpor voči znečisťovaniu životného prostredia a porušovaniu ľudských práv. Následky boli desivé: sledovali ju, zastrašovali a vyhrážali sa jej smrťou. Po Maratóne písania listov 2020 Jani povedala: „Som taká vďačná za tieto listy. Z celého srdca! Táto kampaň ma udržala pri živote. Vďaka nej ma nezabili, pretože vedia, že ste tu a pozeráte sa.”

Zdroj: www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2021/10/think-you-cant-change-the-world-you-already-have/


 *Amnesty International’s Write for Rights campaign