Zásahy Číny proti tibetským demonštrantom sú znepokojivé

Amnesty International odsúdila tvrdé zásahy proti nenásilným demonštrantom v tibetskom hlavnom meste, Lhasa. Počas demonštrácií pri príležitosti 49. výročia potlačenia tibetského povstania a Dalajlámovho odchodu z Tibetu bolo nezákonne zadržaných najmenej 61 protestujúcich. Amnesty International žiada čínskych predstaviteľov o okamžité prepustenie všetkých osôb, ktoré boli zadržané za nenásilné uplatňovanie svojich práv. 

V pondelok 10. marca bolo v centre tibetského hlavného mesta políciou vážne zranených a následne zadržaných 11 demonštrantov, vrátane deviatich mníchov. V ostatných častiach mesta bolo zadržaných ďalších najmenej 50 mníchov.

Nasledujúci deň žiadalo ich prepustenie približne 500 demonštrantov. Podľa očitých svedkov použila čínska polícia na rozohnanie protestujúcich slzotvorný plyn a elektrické obušky.

„Odopieraním práva na slobodu zhromažďovania a slobodu slova Čína porušuje medzinárodné ľudskoprávne štandardy,” uviedol Tim Parritt z AI. „Amnesty International odsudzuje porušovanie ľudských práv a nezáleží na tom, či sa deje v uliciach Pekingu alebo na úpätiach tibetských vrchov.”