Nasta Lojka nepatrí za mreže

Bielorusko, petícia je aktívna od 29. júna 2023

Nasta Lojka je obrankyňa ľudských práv a edukátorka, ktorú dňa 21. júna odsúdili na 7 rokov odňatia slobody. Lojku od 6. septembra 2022 svojvoľne zadržiavajú na základe vykonštruovaných obvinení. Počas zadržiavania jej odopreli prístup k právnemu poradenstvu a zastupovaniu, potrebnej lekárskej starostlivosti či základným potrebám vrátane teplého oblečenia a pitnej vody. Nastu Lojku zadržiavajú výlučne pre pokojný aktivizmus v oblasti ľudských práv. Amnesty vyzýva na jej okamžité prepustenie.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú bieloruským orgánom, požadujúcu, aby:

  • zabezpečili okamžité bezpodmienečné prepustenie Nasty Lojka
  • podnikli kroky, ktoré ukončia zneužívanie systému trestného súdnictva na trestanie obrancov a obrankýň ľudských práv v Bielorusku;
  • bezodkladne začali vyšetrovanie obvinení z mučenia a iného zlého zaobchádzania, ktorému mohla Nasta Lojka čeliť;
  • až do skončenia vyšetrovania pozastavili výkon funkcie všetkých policajtov a ďalších osôb dôvodne podozrivých z príslušných porušení zákona
  • zabezpečili, aby boli všetky zodpovedné osoby súdené v spravodlivom procese bez uplatnenia trestu smrti.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Telefónne číslo
Prihlásiť sa na odber newslettra
Súhlasím so zásadami spracovania osobných údajov
jQuery(function($){ function validateForm() { // Enter your validators there and return false on error return true; } $(“form”).submit(function(){if (!validateForm()) return false;}); });

Obrankyňu ľudských práv a lektorku Nastu (Anastasiu) Lojka bieloruský súd dňa 21. júna odsúdil na 7 rokov odňatia slobody na základe vykonštruovaných obvinení. Nasta Lojka v minulosti dokumentovala, ako sa v Bielorusku zneužívajú represívne právne predpisy na boj proti extrémizmu. Okrem toho pracovala s ľuďmi s cudzou štátnou príslušnosťou alebo bez štátnej príslušnosti. Tím pomáhala získať lepšiu ochranu a poskytovala vzdelávanie v oblasti ľudských práv. Od 6. septembra 2022 ju svojvoľne zadržiavajú na základe vykonštruovaných obvinení.

Odsúdenie Nasty Lojka po utajenom a fingovanom súdnom procese je zdrvujúcim úderom pre aktivistickú komunitu v Bielorusku a pre celkovú ľudskoprávnu situáciu v krajine. Zbabelé rozhodnutie súdiť ju za zatvorenými dverami ukazuje, že jej stíhanie bolo nelegitímne. Podľa Amnesty je zjavné, že v prípade došlo k vážnemu porušeniu práva na spravodlivý súdny proces.

Amnesty žiada slobodu a spravodlivosť pre Nastu Lojka

Bieloruské orgány musia Nastu Lojka okamžite a bezpodmienečne prepustiť. Úrady musia zároveň prestať využívať trestný súdny systém krajiny ako nástroj na umlčanie kritiky vládnych politík. Existujú tiež vážne obavy o zdravie a bezpečnosť Nasty Lojka. Bieloruské orgány musia okamžite nariadiť vyšetrenie svojvoľného zadržiavania Nasty Lojka a jej minuloročných obvinení väzenského personálu z mučenia. Všetky osoby dôvodne podozrivé zo spáchania týchto zločinov alebo spoluúčasti na nich vrátane príslušníkov polície a ďalších orgánov musia čeliť spravodlivému súdnemu procesu bez uplatnenia trestu smrti.

Pozadie prípadu

Nastu Lojka svojvoľne zadržali 6. septembra 2022 pri odchode z mestského súdu v Minsku. Lojka sa tam zúčastnila na pojednávaní v prípade Marfy Rabkovej, Andreja Šapjuka a ďalších ôsmich ľudskoprávnych aktivistov a aktivistiek. Aktivistov súd odsúdil na trest odňatia slobody na dlhú dobu na základe falošných obvinení. Dňa 7. septembra 2022 orgány rozhodli o zadržaní Nasty Lojka na 15 dní za údajné „drobné výtržníctvo“ podľa článku 19.1 zákona o správnych priestupkoch. Dňa 22. septembra 2022 Frunzenský okresný súd v Minsku rozhodol o jej ponechaní vo väzbe ďalších 15 dní. Toto pojednávanie sa uskutočnilo online a Nasta Lojka sa ho nemohla zúčastniť. Vo väzení jej odopreli prístup k právnemu poradenstvu a zastupovaniu. Vo väzbe jej upreli aj prístup k potrebnej lekárskej starostlivosti či základným potrebám vrátane teplého oblečenia a pitnej vody. Nastu Lojka prepustili po uplynutí tohto trestu 6. októbra 2022.

Opakované zatýkanie a vynútené priznanie

Dňa 28. októbra 2022 Nastu Lojka opäť svojvoľne zatkli v Minsku. Dňa 31. októbra 2022 orgány rozhodli o jej zadržaní na 15 dní na základe rovnakých obvinení z „drobného výtržníctva“. Krátko po tomto zatknutí sa na Telegrame objavilo video, na ktorom Nasta Lojka „priznáva svoju vinu“. Jej „priznanie“ zverejnil komunikačný kanál, o ktorom sa predpokladá, že je spojený s Generálnym riaditeľstvom pre boj proti organizovanému zločinu a korupcii. (Ide o orgán bieloruského ministerstva vnútra, ktorý bieloruské orgány pravidelne využívajú na potláčanie politickej opozície a akéhokoľvek disentu v krajine). V posledných rokoch bolo hlásených mnoho prípadov porušovania ľudských práv príslušníkmi tohto úradu. Bieloruské orgány v minulosti opakovane zverejnili videá s „priznaniami“ získanými pod nátlakom.

Nastu Lojka neprepustili 12. novembra, keď uplynul jej 15-dňový trest. Namiesto toho voči nej opäť vzniesli rovnaké obvinenia. Počas vypočutia cez internet Nasta Lojka uviedla, že ju pri výsluchu podrobili mučeniu elektrickým šokom a na osem hodín ponechali na dvore väznice bez adekvátneho oblečenia. Na následky vystavenia chladu ochorela, avšak vedenie väznice jej odmietlo odovzdať balíky s liekmi, hygienickými potrebami a teplým oblečením, ktoré súrne potrebovala.

Vykonštruované obvinenia majú Lojku držať vo väzbe za každú cenu

Dňa 24. decembra 2022, po päťnásobnom zadržaní na pätnásť dní, úrady voči Naste Lojka vzniesli ďalšie obvinenia: Podľa článku 342.1 („Organizácia a príprava aktivít, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok, alebo aktívna účasť na nich“) a článku 130.3 („Podnecovanie rasového, národnostného, náboženského alebo iného spoločenského nepriateľstva alebo sporu“). Najnovšie obvinenie voči Naste Lojka sa zakladá na jej údajnej účasti na vypracovaní správy o prenasledovaní členov a členiek anarchistických skupín v Bielorusku v roku 2018. Táto správa, ktorá kriticky hodnotí činnosť polície, podľa vyšetrovateľov napĺňa trestný čin „podnecovania nepriateľstva“ voči príslušníkom polície ako „skupine s určitým povolaním“ (obvinenie súvisiace s „extrémizmom“).