Známa iránska právnička Nasrín Sotúdeová bola odsúdená k 38 rokom väzenia a 148 ranám bičom. Ide o najvyšší trest udelený obrankyni ľudských práv v Iráne, ktorý Amnesty International za posledné roky zdokumentovala, čo dokazuje, že iránske úrady naďalej zvyšujú tlak na ľudskoprávne aktivistky a aktivistov. Irán tak tiež potvrdzuje svoju reputáciu krajiny, ktorá hrubo potláča práva žien.
V prípade Nasrín bol uplatnený článok 134 iránskeho trestného zákonníku, ktorý sudcom umožňuje uložiť obvineným vyšší trest, ako prikazuje zákon, pokiaľ obžalovaný čelé viac, ako trom rôznym obvineniam. Sudca zodpovedný v prípade iránskej právničky, Mohamed Mohiseh stanovil pre každý zo siedmych obvinení najvyšší možný trest, ku ktorému naviac pridal ďalšie štyri roky. Celková výška trestu sa tak vyšplhala až na 33 rokov.
Nasrín svoj život zasvätila nenásilnej ľudskoprávnej práci. Okrem iného sa venovala aj obrane práv žien, ktoré pokojne protestovali proti ponižujúcim zákonom, ktoré ženám v Iráne prikazujú nosenie hidžábu.
K nespravodlivému súdnemu procesu došlo v neprítomnosti Nasríninej právničky 30. decembra 2018. Nasrín sa súdneho procesu odmietla zúčastniť kvôli podozreniu z nespravodlivého súdneho procesu. Nasrín bola stíhaná za sedem rôznych obvinení. Niektoré z nich súviseli s odmietaním zákona o povinnom nosení hidžábu. Úrady ako dôkazy viny použili napríklad to, že si Nasrín pri návšteve väzníc zložila z hlavy šatku, že bránila ženy, ktoré v roku 2018 nenásilne protestovali proti nútenému noseniu hidžábu a boli za to stíhané, poskytovala rozhovory o násilnom zatýkaní a zadržiavaní žien, alebo že položila kvety na miesto, kde bola jedna z piatich žien pri proteste násilne zadržaná. Ďalšie obvinenia sa týkali údajného ohrozenia národnej bezpečnosti a mali súvislosť s jej prácou s ľudskoprávnymi organizáciami, vrátane kampane Krok za krokom k zrušeniu trestu smrti.
Nasrín Sotúdeová bola o rozsudku informovaná úradníkmi vo väzení v Teheráne, kde si od júna 2018 odpykáva päťročný trest na základe obvinení, za ktoré nebola nikdy súdená ani odsúdená. Následne boli proti nej vznesených sedem obvinení, vrátane “šírenia propagandy proti systému” a “plánovaní zločinov proti národnej bezpečnosti”. Odmietla zaplatiť kauciu, ktorá jej bola stanovená na v prepočte takmer 140 tisíc eur a uviedla, že obvinenia sú nepodložené a vykonštruované.
5. júna 2018, ešte pred svojím zatknutím, poskytla Nasrín Centru pre ľudské práva v Iráne rozhovor, v ktorom uviedla: “V minulosti mali ľudia podozriví z politických prečinov aspoň obmedzené právo sa obhájiť a právnici a právničky mohli prípady prevziať a vykonávať svoje profesné povinnosti aj napriek nebezpečenstvu, ktorému čelili. Teraz sa toto právo výrazne eliminuje. Len si predstavte, že podozrivý je obvinený mocnými vojenskými a bezpečnostnými službami a predstupuje pred sudcu vo väzení Evin. Skľučujú ho obavy a zastrašovanie… a jeho jediná nádej je, že bude mať nezávislého a čestného právnika, ktorý ho bude obhajovať. Cesta k obhajobe sa uzatvára a s právnickou profesiou sa v Iráne musíme rozlúčiť. Počínanie justície znižuje tok informácii o politických prípadoch a uľahčí porušovanie práv zadržaných, vypočúvanie, stíhanie a odsudzovanie politických a občianskoprávnych aktivistov bez toho, aby sa informácie dostali na verejnosť.”
Podpíšte petíciu za prepustenie Nasrín z väzenia TU
Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás svojimi 2% TU