Ahmad Manasra sa zo zdravotných dôvodov nemôže dostaviť na súd

Izraelský okresný súd v meste Lod 20. septembra 2023 odložil plánované pojednávanie o predĺžení samoväzby Ahmada Manasru. Dôvodom odkladu je skutočnosť, že 21-ročnému palestínskemu väzňovi, ktorého od novembra 2021 väznili v izolácii, zdravotný stav neumožňuje účasť na pojednávaní. Ahmada Manasru zatkli v detskom veku v roku 2015 a za 8 rokov sa uňho rozvinuli vážne psychické problémy.

Na správu reagovala aj Khulood Badawi, vedúca kampaní Amnesty International pre Izrael a Okupované palestínske územia, ktorá povedala:

„Ahmad Manasra bol premiestnený na psychiatrické oddelenie vo väznici Ayalon po tom, ako strávil väčšiu časť uplynulých dvoch rokov na samotke. Izraelská väzenská služba požiadala o predĺženie Ahmadovej izolácie o ďalších 6 mesiacov, čím bezostyšne porušila medzinárodné právo. Predĺžená samoväzba trvajúca viac ako 15 dní porušuje absolútny zákaz mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania.

Izraelské orgány zaobchádzali s Ahmadom Manasrom neľudsky kruto s cieľom psychicky ho zlomiť. Jeho zdravotný stav je dnes taký vážny, že sa nemohol zúčastniť na vlastnom vypočúvaní. Napriek tomu väzenské orgány Ahmada po prepustení z kliniky vrátia do samoväzby a súdne pojednávanie preložia na iný termín. Ahmadova nočná mora nemá konca.

Ahmadovi Manasrovi boli diagnostikované vážne duševné poruchy vrátane schizofrénie a ťažkej depresie, pre ktoré bol už predtým hospitalizovaný. Izraelské orgány naďalej ignorujú varovania nezávislých psychiatrov, ktorí uviedli, že Ahmad Manasra je v ohrození života, ak zostane vo väzení. Čo je však ešte horšie, Ahmada odsúdili na roky strávené v izolácii napriek jeho zdravotnému stavu. Izraelské orgány tým opäť preukázali svoje pohŕdanie právami Palestínčanov, kvalitou ich života aj ich holými životmi.

Ahmad Manasra spoza mreží sledoval, ako sa mu zo života vytráca detstvo. Dnes je z neho mladý muž a to, čo mu zo života ostalo, je výsledkom nezákonných praktík izraelských orgánov. Tých praktík, ktoré pomáhajú udržiavať krutý izraelský režim apartheidu voči palestínskej populácii. Ahmad Manasra je hlboko traumatizovaný, ale ešte stále nie je prineskoro na to, aby si vybudoval budúcnosť. Izraelské orgány musia Ahmada Manasru okamžite prepustiť z väzenia, aby sa mohol začať zotavovať s podporou svojej rodiny a komunity.“

Ahmad Manasra bol zatknutý v roku 2015 v súvislosti s pobodaním a zranením dvoch Izraelčanov vo veku 20 a 13 rokov v okupovanom východnom Jeruzaleme. Napriek tomu, že izraelské súdy zistili, že Ahmad sa na bodných útokoch nezúčastnil, odpykáva si 9,5-ročný trest odňatia slobody za pokus o vraždu.

Pozadie prípadu

Ahmadovho 15-ročného bratranca Hassana v roku 2015 zastrelili na mieste pobodania a Ahmad utrpel vážne zranenia hlavy pri tom, ako ho zrazilo auto. Keď ležal na zemi v kaluži krvi, zhromaždil sa okolo neho dav ľudí, ktorí sa mu posmievali, želali mu smrť a nadávali mu. Na záberoch z následného vypočúvania vtedy len 13-ročného Ahmada Manasru vidno, ako naňho traja príslušníci izraelských bezpečnostných zložiek kričia hrozby a urážky, kým on sedí s obviazanou hlavou a vzlyká. Manasru vypočúvali bez prítomnosti rodiča alebo právneho zástupcu a Amnesty International nemá vedomosť o žiadnom vyšetrovaní postupu príslušníkov izraelských orgánov, ktorí chlapca podľa záznamov pri vypočúvaní podrobovali mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu.

Počas následného odpykávania trestu bol Ahmad Manasra niekoľkokrát dlhodobo väznený v samoväzbe, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Dňa 24. októbra 2021 mu nezávislý izraelský klinický psychológ diagnostikoval vážne duševné ochorenia, ktoré sa podľa lekárskej správy rozvinuli od jeho zadržania.

V lete 2022 okresný súd v Beer Ševe zamietol žiadosť rodiny Ahmada Manasru o jeho predčasné prepustenie zo zdravotných dôvodov, a to napriek tomu, že už si odpykal dve tretiny uloženého trestu. Podľa izraelských zákonov majú osoby odsúdené za vraždu, znásilnenie alebo zneužívanie detí nárok na zmiernenie trestu o tretinu. Podľa rozhodnutia prokuratúry však Manasra nemá nárok na predčasné prepustenie z väzenia, pretože bol odsúdený za „teroristické činy“, na základe zákona prijatého po jeho zadržaní.

Zistite viac o našej prácu