AI vyzvala ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, aby sa SR na mimoriadnom zasadaní GAERC 1. augusta aktívne zasadila proti útokom na civilistov a porušovaniu medzinárodného humanitárneho práva v izraelsko-libanonskom konflikte.
„Odovzdali sme ministrovi list, ktorý generálna tajomníčka AI Irene Khan zaslala všetkým ministrom zahraničných vecí krajín EÚ. Nás ale nás zaujíma, čo urobí Slovenská republika,“ hovorí za AI Slovensko Ingrid Králová.
V liste sa uvádza, že najviac trpí civilné obyvateľstvo. Hizballáh zabil najmenej 18 civilistov a stovky ďalších zranil. Zásahy civilistov znamenajú vojnový zločin.
V Libanone v dôsledku bombardovania izraelskou armádou doteraz zomrelo 400 civilistov. Viac ako tretina z mŕtvych boli deti. Tisíce ďalších ľudí je zranených, 500 000 je presídlených vo vnútri krajiny a okolo 150 000 ľudí utieklo do Sýrie. Desaťtisíce Izraelčanov utieklo do severného Izraela.
Izrael opakovane bombardoval obývané územia, civilné letisko, prístavy, mnoho ciest, mostov a infraštruktúru. Bez elektriny zostali aj nemocnice a zdravotnícke zariadenia, a to práve v čase, kedy by sa mali postarať o mnoho ranených. Bombardované boli aj kamióny s humanitárnou pomocou a autá s utekajúcimi rodinami, tými, ktoré Izrael vyzval opustiť územie. Pred niekoľkými dňami bomby zasiahli sanitky a záchranné tímy, snažiace sa pomôcť obetiam bombardovania. Pri leteckom útoku na základňu OSN v južnom Libanone zomreli štyria príslušníci OSN, a to aj napriek tomu, že OSN viac násobne žiadalo izraelskú armádu, aby zastavila paľbu smerom k základni.
Štáty EÚ sú účastníckymi stranami Ženevských konvencií a preto majú zodpovednosť zabezpečiť dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva, vrátane vyšetrenia obvinení z vojnových zločinov a postavení páchateľov pred spravodlivosť. Obetiam a ich rodinám prináleží odškodnenie.
Amnesty International žiada, aby členské krajiny EÚ vydali jasné stanovisko a vyzvali Izrael aj Hizballáh na okamžité zastavenie útokov na civilistov a civilné objekty. EÚ musí dať zreteľne najavo, že takéto útoky sú vojnovým zločinom. Bojujúce strany musia okamžite zabezpečiť bezpečný koridor pre humanitárnu pomoc. EÚ musí zastaviť akékoľvek dodávky zbraní a vojenského materiálu do Izraela a Libanonu a nedovoliť ho prevážať ani cez svoj vzdušný priestor. EÚ musí žiadať súhlas s vyslaním Medzinárodnej výskumnej humanitárnej komisie IHFFC, ktorá by vyšetrovala vážne porušenia Ženevských konvencií. Komisia by zaručene fungovala aj ako odstrašujúci prostriedok proti ďalšiemu porušovaniu ľudských práv.