Iracké úrady po dvadsiatich rokoch povolili delegátom Amnesty International návštevu Bagdadu.
„Opakovane sme sa snažili navštíviť Irak od roku 1983. Až teraz sa nám podarilo získať súhlas irackých úradov, ktoré termín určili na apríl. My však dúfame, že návštevu budeme uskutočniť už skôr, pretože situácia v oblasti ľudských práv je alarmujúca,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khanová. Pripustila, že pozvanie môže byť dôsledkom medzinárodného tlaku požadujúceho odzbrojenie Iraku.
„Zrejme tak, ako vzrástla ochota spolupracovať so zbrojnými inšpektormi OSN, vzrástla aj ochota spolupracovať s pozorovateľmi dodržiavania ľudských práv,“ dodala Irene Khanová.
Situácia v oblasti ľudských práv je zlá. Amnesty International stále dostáva správy od ľudí, ktorých príbuzní ‘zmizli‘. Delegácia sa bude snažiť získať informácie o platných zákonoch, treste smrti, amputáciách končatín. Bude tiež skúmať situáciu šíitskej a kurdskej komunity. „Ide nám o seriózny dialóg s irackou vládou a veríme, že jej ide o seriózny dialóg s nami. Problémy, ktoré v Iraku sú, sa len tak nestratia, musíme sa ich snažiť riešiť,“ uzavrela Khanová.