Amnesty International tichým protestom odsúdila popravu Delary Darabi

Šiesteho mája zorganizovala Amnesty International (AI) protest proti poprave Delary Darabi. Zúcastnila sa ho aj generálna tajomnícka AI Irene Khan, ktorá bola jednou z tých, ktorí pred iránsku ambasádu v Londýne položili biele lalie. 

Pri tejto príležitosti Irene Khan povedala:

„Zem na hrobe Delary Darabi ešte neuschla a Irán už plánuje dalšie dve popravy ludí, ktorí boli presne tak ako ona obvinení zo zlocinu, ktorý spáchali, ked mali menej ako 18 rokov.“

Amir Khaleqi a Safar Angooti mali byt popravení 6. mája, ale iracké úrady popravu o mesiac oddialili. Amnesty International sa obáva, že tento krok nemusí znamenat, že sa im podarí vyhnút sa jej. Poprava Delary Darabi bola tiež preložená o dva mesiace, a predsa ju 1. mája obesili.

„Iránske autority musia zrušit trest smrti – tento strašný a neludský trest oberá o humanitu nielen obet trestu, ale aj jeho vykonávatela,“ uviedla Khan.

„Irán podpísal medzinárodné zmluvy, ktoré zakazujú popravu za zlociny, ktoré boli spáchané pred dovršením osemnástich rokov – bez ohladu na typ zlocinu, ktorého sa dopustili – vrátane vraždy. Irán musí rešpektovat svoje medzinárodné záväzky. “

„Deti si zaslúžia ochranu a rehabilitáciu, nie smrt,“ dodal Khan.

O Delare Darabi sa docítate na tejto stránke.