Amnesty International vyzýva na nezávislé vyšetrenie výbuchu v Libanone a zastavenie násilia na protestujúcich

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
5. augusta 2020

Libanonská armáda, bezpečnostné sily a ich príslušníci v civile strieľali do davov neozbrojených demonštrantov a demonštrantiek počas protestov v Bejrúte, ktoré nasledovali po nedávnych výbuchoch, potvrdila Amnesty International. 

Organizácia monitorovala protesty, ktoré sa konali 8. augusta, a zdokumentovala prípady, keď došlo k neprimeranému použitiu slzotvorného plynu a strieľaniu gumových projektilov a peliet proti pokojne protestujúcim davom. Po protestoch je zranených viac ako 230 ľudí. Amnesty International zozbierala svedectvá obetí, očitých svedkov a svedkýň aj zdravotníckeho personálu a overila zábery, ktoré usvedčujú bezpečnostné sily z použitia sily bezohľadným a nezákonným spôsobom. 

„Tisíce ľudí sa po ničivej a traumatizujúcej explózii vydali do bejrútskych ulíc a volali po spravodlivosti. Dočkali sa však len toho, že štát proti nim nasadil ozbrojené sily. Namiesto toho, aby si štát plnil svoje základné povinnosti a pomohol vlastným občanom, ktorí pri výbuchu prišli o domovy, majetok, zdravie aj životy svojich blízkych, brutálnym zákrokom ešte zhoršil dlhodobo nízku dôveru obyvateľstva krajiny, ponorenej do viacerých kríz, voči vláde. Žiadame, aby sa násilné činy libanonských bezpečnostných zložiek dôkladne vyšetrili a aby bola voči všetkým, ktorí porušili práva pokojne protestujúcich, vyvodená (trestnoprávna) zodpovednosť,“ hovorí Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. 

Amnesty International uskutočnila rozhovory so šiestimi účastníkmi a účastníčkami protestov z 8. augusta v centre Bejrútu, kde došlo k násilným zásahom zo strany bezpečnostných síl. Všetci z nich povedali, že videli príslušníkov policajných a vojenských jednotiek strieľať gumové projektily a kanistre so slzotvorným plynom z krátkej vzdialenosti priamo do davu, pričom mierili na úroveň hrudníka. To naznačuje, že cieľom zásahu bolo spôsobiť protestujúcim zranenia. Viacero z demonštrujúcich utrpelo aj zranenia spôsobené malými gumovými peletami vypálenými z neidentifikovaného zdroja.

Lekári ošetrovali najmenej šesť ľudí vo veku 18 – 21 rokov, ktorých pelety zasiahli priamo do očí. Lekársky tím z oftalmologického oddelenia Americkej univerzity v Bejrúte potvrdil, že jeden mladý muž prišiel o oko, zatiaľ čo ďalší utrpeli poškodenie zraku rôzneho stupňa. „V utorok po výbuchu sme vykonali šesť operácií očí a v sobotu po protestoch ďalších šesť. Prvých šesť v dôsledku zranení spôsobených črepinami zo skla, druhých šesť v dôsledku zranení spôsobených peletami,“ povedal jeden z lekárov pre Amnesty International.

Amjad*, ktorého priviezli do nemocnice Rizk po značnej strate krvi, bol podľa ošetrujúceho lekárskeho personálu zasiahnutý gumovým projektilom do krčnej tepny. „Boli sme na ulici Riad Al-Solh. Videl som poriadkovú políciu a armádu, ako zblízka strieľali priamo do protestujúcich. Boli od nás asi 12 metrov. A potom som pocítil, ako sa mi z krku rinie krv. Pritlačil som si ranu prstami a kráčal smerom k Červenému krížu, aby som požiadal o pomoc. Potom som omdlel, no ľudia na ulici mi pomohli,“ hovorí Amjad.

„Podľa medzinárodných smerníc je povolené používať gumové projektily výlučne voči násilným jednotlivcom a jednotlivkyniam, nikdy nie bez precízneho cielenia a proti davom, pretože môžu spôsobiť vážne zranenia. Okrem toho musia byť namierené na spodnú časť tela, čo pomáha minimalizovať spôsobené zranenia. Podobne aj kanistre so slzotvorným plynom môžu spôsobiť  vážne zranenia a mali by sa používať iba v situáciách, keď je potrebné rozptýliť násilný dav – a aj to až vtedy, keď zlyhajú všetky ostatné prostriedky na zastavenie masových násilností,“ uviedol Sloboda. 

Mladú ženu Faten* zasiahol kanister so slzotvorným plynom do pravého ramena pri policajnom útoku na protestujúcich v obvode Azarieh.„Poriadková polícia bola od nás vzdialená iba 10 metrov. Pocítila som úder do ramena. Prestala som si cítiť ruku. Myslela som si, že som o ňu prišla a zrútila som sa. Polícia strieľala slzotvorný plyn priamo do ľudí, do výšky ich hrudníkov,“ povedala. 

Medzi ranenými sú aj lekári a lekárky, ktorí poskytovali protestujúcim neodkladnú lekársku starostlivosť. Hlásili zranenia hlavy, tváre, krku, ramien, hrude, chrbta, nôh a sleziny. 

Všetky vyhlásenia bezpečnostných a vojenských agentúr doteraz popierajú akúkoľvek zodpovednosť za spôsobené zranenia. (Jeden člen libanonských ozbrojených síl vnútornej bezpečnosti zomrel za okolností, ktoré zostávajú nejasné.) 

„Úrady musia rešpektovať právo na pokojné zhromažďovanie, a to aj vtedy, keď sa v pokojnom dave vyskytne niekoľko jednotlivcov alebo jednotlivkýň, ktorí sa dopúšťajú násilia. Individuálne násilné prejavy medzi protestujúcimi nie sú v žiadnom prípade dôvodom na rozohnanie celého protestného zhromaždenia a neospravedlňujú taký zákrok voči celému zhromaždeniu, akoby bolo násilné. Vyzývame libanonské úrady, aby neútočili na pokojne protestujúcich ľudí, a spolupracovali pri nezávislom medzinárodnom vyšetrovaní výbuchu,“ dodal Sloboda. 

* Mená boli zmenené z dôvodu ochrany identity opýtaných.