Amnesty sa stretla s amerických informátorom Edwardom Snowdenom

Amnesty International sa v piatok na moskovskom letisku Šeremetevo stretla s americkým informátorom Edwardom Snowdenom. Sergej Nikitin, vedúcim pobočky Amnesty International, ktorý sa stretnutia zúčastnil. Po stretnutí povedal:

„Amnesty International zdôrazňuje svoju podporu pre Edwarda Snowdena. Naďalej budeme vyvíjať tlak na vlády, aby zaistili rešpektovanie jeho práv – vrátane nenapadnuteľného práva požiadať o azyl kedykoľvek chce.

„To, čo prezradil, je zjavne vo verejnom záujme a vzhľadom na funkciu informátora boli jeho činy oprávnené. Odhalil protiprávne rozsiahle programy dohľadu, ktoré nepochybne zasahujú do práva jednotlivcov na súkromie.

„Štáty, ktoré sa pokúšajú zabrániť osobe, aby odhalila takéto protiprávne správanie, opovrhujú medzinárodných právom. Sloboda prejavu je základným právom.“

„Miesto riešenia, či aspoň priznania sa k týmto do očí bijúcim porušeniam, sa americká vláda viac zameriava na jeho prenasledovanie. Pokusy o vyvíjanie tlaku na vlády, aby blokovali jeho snahy o nájdenie azylu sú úbohé.“