CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
10. MARCA 2025
Pri útokoch sýrskych orgánov podporovaných provládnymi milíciami bolo v pobrežných oblastiach Sýrie medzi 6. a 10. marcom zabitých viac ako 973 civilistov, väčšina z alavitskej menšiny. Amnesty International vyzvala na ochranu civilnej populácie a vyvodenie zodpovednosti.
„Zodpovedné orgány musia urýchlene konať, aby počas prebiehajúcich alebo budúcich bojov zabezpečili ochranu civilnej populácie. Okrem toho musia zabrániť ďalšiemu nezákonnému zabíjaniu a porušovaniu ľudských práv. Neschopnosť rozhodne konať a viesť nezávislé, nestranné a účinné vyšetrovanie s cieľom zabezpečiť, aby boli páchatelia zločinov postavení pred súd, len povzbudí ľudí, ktorí veria, že môžu beztrestne zabíjať.
Okrem záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného humanitárneho práva je sýrska vláda povinná dodržiavať ľudské práva všetkých ľudí v Sýrii. Štátne orgány musia prijať jasné opatrenia, aby zabezpečili prísne dodržiavanie práv všetkých Sýrčanov a Sýrčaniek, bez ohľadu na ich domnelú politickú príslušnosť,“ uviedla regionálna riaditeľka Amnesty International Heba Morayef.
Pochmúrne pripomienky beštiálnych zločinov, ktoré Sýrčania prežili v minulosti
„Hrozné zábery z pobrežných oblastí Sýrie, na ktorých vidno telá ležiace na uliciach a smútiace rodiny oplakávajúce svojich blízkych, sú pochmúrnou pripomienkou cyklov beštiálnych zločinov, ktoré Sýrčania zažili v minulosti. Dnes hrozí, že [tieto udalosti] rozdúchajú napätie medzi náboženskými a politickými skupinami a podnietia ďalšie smrtiace násilie. Sýrčania a Sýrčanky si zaslúžia budúcnosť založenú na spravodlivosti a dôstojnosti. Ich komunity však musia opäť znášať nepredstaviteľné straty.
Vláda oznámila vytvorenie nezávislej vyšetrovacej komisie a zaviazala sa, že voči osobám, ktoré sú za tieto zločiny zodpovedné, vyvodí trestnoprávnu zodpovednosť. Zároveň je však nevyhnutné, aby bol tento proces úplne transparentný a prebiehal v súlade s medzinárodnými normami. Komisia dostala za úlohu do 30 dní predložiť správu prezidentskému úradu, ale svoje zistenia musí aj zverejniť. Bez toho, aby komisia otvorene informovala o svojich zisteniach, nemajú preživší, pozostalé ani široká verejnosť dôvod veriť, že vyšetrovanie viedla dôveryhodne a starostlivo.
Prísľub prezidenta Ahmada Šaru, že voči páchateľom trestných činov vyvodí zodpovednosť ‚so všetkou rozhodnosťou a bez zhovievavosti‘, znamená len málo, ak pri tom neuprednostní účasť pozostalých a preživších, nepodporí ľudské práva a nezabezpečí nestrannosť vyšetrovania bez ohľadu na to, kto [za spáchané zločiny] nesie zodpovednosť,“ pripomína Heba Morayef.
Vláda musí umožniť prístup nezávislým medzinárodným vyšetrovateľom
„Okrem vyšetrovania vedeného vládou by mali zodpovedné orgány umožniť prístup nezávislým národným a medzinárodným vyšetrovateľom do Sýrie vrátane jej pobrežných oblastí. Tieto hrozné udalosti opäť zdôrazňujú naliehavú potrebu, aby sýrske orgány podnikli komplexné kroky s cieľom zabezpečiť vyšetrenie udalostí, dosiahnutie spravodlivosti a odškodnenie pre všetkých pozostalých a preživších závažného porušovania ľudských práv v Sýrii. To všetko má v konečnom dôsledku napraviť spôsobené škody a zároveň zabezpečiť, aby ‚už nikdy viac‘ skutočne znamenalo už nikdy viac,“ uzatvára Morayef.
Kontext situácie
Rodina Asadovcov, ktorá vládla v Sýrii celé desaťročia, pochádza z alavitskej menšiny. V novembri 2024 spustila skupina Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) a spriaznené ozbrojené opozičné skupiny vojenskú ofenzívu, ktorá viedla k obsadeniu provincie Aleppo. Do 8. decembra ozbrojené opozičné skupiny dobyli Damask a prezident Bašár Asad utiekol z krajiny.
29. januára 2025 velenie vojenskej operácie v Sýrii vymenovalo za prechodnú hlavu štátu bývalého šéfa HTS Ahmada Šaru (Ahmad al-Sharaa). V ten istý deň dočasné štátne orgány oznámili, že rozpustia všetky vojenské frakcie, ktoré začlenia do štátnych inštitúcií.
6. marca 2025 ozbrojenci lojálni bývalej Asadovej vláde zaútočili na sýrske štátne bezpečnostné sily v Latakii. V reakcii na to sýrske orgány podporované provládnymi milíciami podnikli protiútok.
Podľa miestnych zdrojov udalosti prerástli do série útokov vo viacerých provinciách. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (Syrian Observatory for Human Rights) uviedlo, že do 10. marca bolo zabitých viac ako 973 civilistov. Väčšinu obetí tvorili alaviti.
Medzinárodné humanitárne právo sa vzťahuje na všetky bojujúce strany zapojené do konfliktu v Sýrii. Sýrska vláda, na čele ktorej teraz stojí Ahmad Šara, má záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva v oblasti ľudských práv voči všetkým ľuďom žijúcim v Sýrii.