Ani kozmetické úpravy neskryjú podstatu dohody medzi EÚ a Tureckom

Úpravy k minulotýždňovej dohode medzi EÚ a Tureckom nepomôžu zakryť hanebný plán hromadných návratov ľudí na úteku do Turecka. Amnesty International to vyhlásila po tom, čo Európska komisia vydala Komunikáciu s návrhmi ako by podľa nej mal byť plán realizovaný.

“Hoci je dôraz na prístup k individuálnemu posudzovaniu azylu zlepšením minulotýždňovej poľutovaniahodnej dohody medzi EÚ a Tureckom, nesmie to byť len kozmetická zmena, ale musí  mať skutočný význam,” povedal John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu. “Toto sa však nestane ak bude Turecko vyhlásené za bezpečnú krajinu návratu, pretože Turecko jednoducho nie je bezpečné pre nikoho – vrátane ľudí na úteku zo Sýrie.”

“V skutočnosti sa podstata dohody nezmenila. Tieto procedúry nezakryjú vinu EÚ ak sa začnú masové návraty ľudí na úteku.”

“Je jednoducho nesprávne spraviť presídlenie ľudí na úteku závislé od počtu ľudí, ktorí sú pripravení riskovať svoje životy. EÚ by mala organizovať presídlenie ľudí na úteku z Turecka, nie čakať kým Turecko začne plniť štandardy medzinárodnej ochrany, alebo cynicky vyhlasovať, že už tak spravili.”

Zatiaľ čo sa v Bruseli stretávajú hlavy krajín EÚ, v Grécku sa humanitárna situácia s každodenným príchodom ľudí na úteku zhoršuje. Vyzývame predsedu Európskej rady Donalda Tuska, aby spolu s predstaviteľmi a predstaviteľami EÚ túto krízu urýchlene vyriešili.