V hlavnom meste Arménska Jerevane došlo k násilným potýčkam medzi protestujúcimi a políciou, ktoré si vyžiadali množstvo zranených a zadržaných. Na správy o násilí reagovala výskumná pracovníčka Amnesty International pre južný Kaukaz, Natalia Nozadze:
„Úroveň násilia počas posledného protestného pochodu v Jerevane je veľmi znepokojujúca. Vyzývame arménske orgány, aby okamžite a nestranne vyšetrili, čo sa stalo, vrátane obvinení, že polícia mohla použiť zbytočnú alebo nadmernú silu.
Reakcia štátnych orgánov na protesty, a to aj v prípadoch, keď sa zmenia na násilné, musí byť prísne v súlade s medzinárodným právom a normami v oblasti ľudských práv. Príslušníci orgánov presadzovania práva by sa mali vyhýbať použitiu sily. Ak to nie je možné, silu by mali použiť len vtedy, ak je to absolútne nevyhnutné, a to primerane na dosiahnutie legitímneho cieľa presadzovania práva a v minimálnom potrebnom rozsahu.“
Právo na protest v ohrození
Právo na zhromažďovanie a protest sú ľudské práva a štátne inštitúcie majú povinnosť tieto práva chrániť. Vlády na celom svete však čoraz častejšie siahajú po represívnych nástrojoch na umlčanie pokojných protestujúcich. Sledujeme zavádzanie právnych predpisov, ktoré právo na protest nelegitímne obmedzujú. Účastníci a účastníčky protestov čelia stigmatizácii, neraz ich dokonca zatýkajú a väznia na základe obvinení z terorizmu a ďalších vykonštruovaných obvinení.
Ženy a LGBTI+ ľudia zažívajú rodovo podmienené násilie či iné prejavy nenávisti zo strany ozbrojených zložiek. Od začiatku roka 2000 Amnesty dokumentuje militarizáciu zásahov štátnych zložiek proti pokojným protestom vrátane nasadzovania vojenského vybavenia a personálu. Bezpečnostné zložky stále častejšie zneužívajú tzv. menej smrtiace zbrane, ako sú obušky, slzotvorný plyn, omračujúce granáty, vodné delá a pogumované projektily.
V Amnesty International hovoríme, že už stačilo, a spúšťame kampaň Máme právo kričať za práva (pôvodný názov: Protect the Protest). Pridajte sa k nám!