Bielorusko má ďalších väzňov svedomia

Bieloruské úrady dali opäť najavo, že nepripustia žiadnu formu politickej opozície. Štvrtkovú protivládnu demonštráciu v Minsku, ktorá pripomínala, že vláda prezidenta Lukašenka začala pred desiatimi rokmi, poznamenalo masové zatýkanie. Niektorí zo zadržaných boli dnes odsúdení.

„Bieloruské úrady opakovane dávajú najavo absolútnu neúctu voči právam svojich občanov,“ skonštatovala Amnesty International. Organizácia už oznámila, že mieni sledovať prípady odsúdených a že ich považuje za väzňov svedomia.

Skupina aktivistov pripravovala pochod centrom hlavného mesta. Prístup do centra však zablokovali špeciálne jednotky OMON a policajti v civile. Zhruba stovke členov hnutia Zubor sa do cesty postavil približne rovnaký počet policajtov. Polovicu z nich policajti naložili do autobusov, no ešte predtým ich zbili. Okolostojacich – vrátane starších ľudí – násilne vytlačili z cesty. Časť zadržaných prepustili, no 26 demonštrantov strávilo noc na policajnej stanici. Všetkých čaká súd, časť rozsudkov je už na svete.

Jevgenija Afnagela, ktorý koordinuje hnutie Zubor, odsúdili na 10 dní administratívnej väzby. Dimitrija Bondarenka z Charty ’97 a ďalších členov Zubra odsúdili na tresty od 2 do 15 dní. Niektorí budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 200 až 300 amerických dolárov.

Podľa dostupných správ na námestie Bangalor prišlo vo štvrtok asi 4000 ľudí. Aktivistov z Orže z oblasti Vitebsk však polícia pod zámienkou, že nemajú v poriadku doklady, do mesta nepustila a vrátila ich späť.

Za protiprávne zatýkanie a zastrašovanie mimovládnych organizácií a opozičných politických skupín kritizovala Bielorusko v apríli tohto roku Komisia OSN pre ľudské práva. Vyzvala tiež bieloruskú vládu, aby zabezpečila, že polícia a bezpečnostné sily budú konať v súlade s Medzinárodným dohovorom o občianskych a politických právach.