Bielorusko odsúdilo ďalších aktivistov, žiadajte ich prepustenie

V Bielorusku boli minulý týždeň odsúdení ďalší traja mladí aktivisti za nenásilné prejavovanie svojich politických názorov. V súčasnosti je v krajine 15 ľudí uväznených alebo zadržaných v súvislosti s demonštráciami, ktoré nasledovali po prezidentských voľbách v decembri minulého roka. Na základe falošných obvinení boli odsúdení alebo čakajú na odsúdenie. Amnesty International ich považuje za väzňov svedomia a požaduje ich prepustenie. Sú medzi nimi študenti, opoziční aktivisti, novinári ako aj 3 opozičný prezidentskí kandidáti. Podporte petíciu AI SK a žiadajte ich prepustenie.

Minulý týždeň bol dvadsaťročný študent práva Mikita Likhavid odsúdený na tri roky väzenia a šesť mesiacov pracovného tábora. Zúčastnil sa pokojnej demonštrácie, ktorá sa konala 19. decembra 2010 v Minsku, aby vyjadril svoje sklamanie z prezidentských volieb. Počas demonštrácie bol napadnutý políciou a vzatý do väzby.  V marci 2011 bol odsúdený na základe obvinení z organizovania masových nepokojov.

Líder mládežníckej opozičnej organizácie Mladý front Zmitser Dashkevich a jej člen Eduard Lobau  boli odsúdení na dva a štyri roky  pracovného tábora za údajné napadnutie okoloidúcich deň pred voľbami. Podľa informácii AI boli Dashkevich a Lobau napadnutí skupinkou ľudí, vzápätí na to sa objavila polícia a oboch zatkla. Boli odsúdení na základe výpovedí ľudí, ktorý ich napadli.

Alyaksei Mihalevich, Syargei Vaznyak a Anastasiya Palazhanka patria medzi prepustených väzňov svedomia na kauciu. Po tom ako bol Alyaksei Mihalevicha prepustený, informoval o podmienkach vo väzení. Podľa Mihalevicha sú väzni nútení podrobiť sa bolestivej telesnej prehliadke niekoľko krát za deň, sú nútení stáť niekoľko hodín nahý v cele, kde teplota nedosahuje ani 10 stupňov celzia a sú spútaní aj niekoľko hodín vo veľmi bolestivých polohách. Väzňom je odopierané stretávať sa  s rodinou a s najbližšími.