Čad: Prepustenie online aktivistu v dôsledku celosvetovej kampane

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL

“Prepustenie online aktivistu v dôsledku rozsiahlej globálnej kampane by malo byť prvým krokom k ukončeniu umlčiavania disidentov v Čade,” vyhlásila dnes Amnesty International.

Súd v hlavnom meste N’Djamena včera prikázal prepustiť Tadjadine Mahamat Babouriho, známeho tiež ako Mahadine, ktorý bol od 30. septembra 2016 zadržiavaný po tom, ako na Facebooku zverejnil videá kritizujúce vládne narábanie s verejnými zdrojmi.

“Sme nesmierne radi, že Mahadine bol prepustený a bude sa môcť opäť zvítať so svojimi blízkymi po osemnástich mesiacoch vo väzení po vykonštruovaných obvineniach,” povedala Balkissa Ide Sido, výskumníčka Amnesty International pre strednú Afriku.

“Viac ako pol milióna ľudí po celom svete podpísalo listy a petície za Mahadinovo prepustenie. Tí budú tiež nadšení, že je konečne na slobode.” Mahadine bol pôvodne obvinený z podkopávania ústavného poriadku, ohrozovania národnej bezpečnosti a územnej celistvosti a spolupráce s povstaleckým hnutím. Ak by bol odsúdený, hrozilo by mu doživotie.

Avšak v marci 2018 bolo toto obvinenie nahradené oveľa ľahším obvinením z ohovárania. Následne súd uznal, že čas na preventívne zadržanie už dávno uplynul a prikázal Mahadina prepustiť. Pred súd sa postaví opäť 19. apríla, mal by však zostať na slobode, keďže za ohováranie podľa čadského práva nehrozí väzenie.

Po tom, ako bol 30. septembra 2016 zadržaný, bol Mahadine tri dni držaný v zariadení Národnej bezpečnostnej agentúry, kde mu boli odopreté návštevy rodiny a právnika. Počas týchto dní bol mučený, bitý a podrobený elektrickým šokom. Následne bol držaný vo viacerých zariadeniach, vrátane väzenia v Moussoro, odkiaľ bol 21. februára 2018 presunutý do väznice Amsinene v N’Djamene.

Mahadine bol jeden z desiatich väzňov svedomia, na ktorých Amnesty International upozorňovala v rámci jej každoročnej kampane Maratónu písania listov 2017. Listy a petície za jeho okamžité prepustenie získali 690 000 podpisov. Taktiež požadovali jeho okamžitý presun do väznice Amsinene v N’Djamene, kde mal čakať na prepustenie bližšie pri rodine.

Mahadine je jeden z desiatok obrancov ľudských práv, aktivistov občianskej spoločnosti a novinárov v Čade, ktorí boli v ostatných rokoch svojvoľne zadržaní za kritizovanie vlády. Amnesty International vydala v roku 2017 správu, ktorá poukazovala na zvýšený výskyt represií ako od prezidentských volieb v roku 2015, tak od zavedenia tvrdých úsporných opatrení na boj s silnou krízou, ktorá zasiahla ekonomiku krajiny.

“To, že Mahadine bol konečne prepustený, je dobrá správa, ale skutočná a stála zmena v Čade vyžaduje reformu zákonov a zmenu praxe tak, aby už nikto nemohol byť zatknutý jednoducho za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu,” povedala Balkissa Ide Siddo.

“Čadskí verejní činitelia tiež musia zastaviť mučenie a okamžite prešetriť obvinenia, že agenti Národnej bezpečnostnej agentúry Mahadina bili a podrobovali ho elektrickým šokom.”

obrázek