Ďalší deň vo väzení, ďalší deň nespravodlivosti

 
TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL

5. apríl 2018 je smutnou pripomienkou na trojstý deň neoprávneného väzenia čestného predsedu správnej rady Amnesty Turecko, Tanera Kilica. V súvislosti s touto udalosťou dnes vyšli aktivisti z celého sveta do ulíc, aby šírili rovnaké silné posolstvo – nikto by nemal byť väznený za ochranu ľudských práv. Náš kolega, priateľ a ochranca ľudských práv Taner Kilic je nevinný, no aj napriek tomu je vo väzení 300 dní, a to je viac než dosť.

 

Zatiaľ čo v Portugalsku rozdávali dobrovoľníci Amnesty kriedy na verejnosti, v Bruseli pred tureckou ambasádou kreslili ako súčasť guerillovej akcie preškrtnuté paličky na znak odpočítavania dní. Tieto aktivity sú súčasťou Amnesty kampane, v ktorej sa počítajú dni do prepustenia Tanera Kilica.

“Počas 300 dní aktivisti zo všetkých kútov sveta vytrvalo vyzývali ku prepusteniu Tanera. Dnes sme v uliciach opäť a ukazujeme Turecku, že budeme pokračovať,” hovorí Fotis Pilippou, Riaditeľ kampaní pre Európu Amnesty International.

Protesty od Beninu po Južnú Kóreu

V súvislosti s tohtotýždňovými akciami sa usporiadalo nespočetné množstvo protestov po celom svete – a budú pokračovať. Zamestnanci a dobrovoľníci nórskej Amnesty sa dožadovali prepustenia Tanera Kilica s pomocou obrovského banneru “Osloboďte Tanera”, čím vyslali tureckým orgánom jednoznačný odkaz. V Seoule viedlo Amnesty tiché protesty pred tureckou ambasádou. Pod dozorom miestnej polície sa striedali pri držaní transparentov dožadujúcich prepustenie Tanera. V Benine protestovali v tričkách s rovnakým odkazom.

“Význam solidarity”

V Nepále zdieľalo Amnesty fotku, na ktorej tucty ľudí držia transparenty s preškrtnutými paličkami a hashtagom #FreeTaner. Ľudia z celého sveta vyjadrujú solidaritu jeho rodine. Taner vyzdvihuje potrebu tejto podpory v liste, ktorý napísal v cele: “Fotografie z protestov na horúcom slnku, v daždi, alebo mrazivej zime mi dodávajú nádej a pripomínajú mi dôležitosť medzinárodnej solidarity v boji za ľudské práva.”

Viac než milión ľudí z celého sveta podpísalo petíciu Amnesty International za prepustenie Tanera. Odkedy bol neoprávnene uväznený v júni minulého roka, hashtag #FreeTaner bol na sociálnych sieťach použitý tisícky krát.

Odpočet pokračuje

Budeme bojovať každý deň nespravodlivosti, dokým náš kolega a priateľ nebude slobodný. A verte, neprestaneme, dokým ľudia nebudú môcť bojovať za ľudské práva v Turecku – bez strachu.

 
Peticiu môžete podpíšať tu: https://pripady.amnesty.sk/pripad/freetaner

 

obrázek