Pri talianskom ostrove Lampedusa dnes vo vysokých vlnách mora zahynulo asi 300 migrantov. Je to hanba Európskej únie a jej členských štátov.
“Táto nová tragédia zosobňuje naše najhoršie obavy o konci talianskej záchrannej a pátracej operácie Mare Nostrum. Ukazuje predvídateľne dôsledky ukončenia tejto operácie. Európska únia zlyhala, pretože túto operáciu nenahradila novou,“ povedal John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu. “Humanitárna kríza pokračuje a stovky ľudí zomierajú na mori. Civilisti sa naďalej snažia utiecť od vojny a prenasledovania.“
Podľa Agentúry OSN pre utečencov sa počet nelegálnych migrantov v januári tohto roka v porovnaní s januárom 2014, zvýšil asi o 60%. V minulom roku ešte operácia Mare Nostrum fungovala. Podľa niektorých vyjadrení samotná operácia podporovala príchod migrantov, čo, ako vidíme pri tejto tragédii, je omyl a výsmech.
Operácia Európskej únie Triton, ktorá sa považuje za náhradu za operáciu Mare Nostrum, nie je zameraná na pátranie či záchranu ľudí a bežne nefunguje v medzinárodných vodách. Rozsah operácie je tiež menší než pri operácii Mare Nostrum. “Je to jednoduchá rovnica – čím viac ľudí sa vydá na nebezpečnú cestu na more a čím menej zdrojov vynaložíme na pátracie a záchranné práce, tým viac ľudí zomrie,” povedal John Dalhuisen.
9.februára zomrelo najmä z dôvodu podchladenia 29 migrantov. Väčšinu zo 106 ľudí, ktorí sa plavili na nafukovacom člne, sa podarilo zachrániť.
Podľa talianskych médií, deviati z tých, ktorí prežili dnešnú tragédiu, informovali taliansku pobrežnú hliadku o tom, že na dvoch lodiach sa nachádzalo celkovo viac ako 200 migrantov. Podľa nepotvrdených správ, tretia loď s odhadovaným počtom 100 ľudí zmizla. Pravdepodobne nikto neprežil.. Člny sa zmietali v extrémnych podmienkach. Vlny dosahovali výšku 8 metrov a teplota vody bola čosi málo nad nulou. Predpokladá sa, že väčšina z tých, ktorí zomreli mali od 18-25 rokov a pochádzali zo subsaharskej Afriky.
“Je možné, že talianska pobrežná hliadka urobila všetko čo mohla s dostupnými prostriedkami. Je ale jasné, že to nestačilo. Tragédie ako táto budú pribúdať ak sa členské štáty EÚ nezaviažu, že zvýšia počet pátracích a záchranných kapacít v centrálnom Stredomorí,“ povedal John Dalhuisen.