Filters applied

9 results

Sort by
  • Systematické obmedzenia podkopávajú právo na pokojný protest v Európe

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL9. júla 2024 Právo na pokojné zhromažďovanie v Európe čelí vážnym útokom. Európske štáty čoraz viac stigmatizujú a kriminalizujú pokojných demonštrantov a demonštrantky a potláčajú ich práva. Amnesty International v novej výskumnej správe s názvom Nedostatočná ochrana a nadmerné obmedzenia: Právo na protest v 21 krajinách Európy uvádza, že analyzované krajiny zavádzajú neopodstatnené…

  • Taliansko ratifikovalo nebezpečnú dohodu s Albánskom

    CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL15. FEBRUÁARA 2024 Talianska poslanecká snemovňa 24. januára schválila ratifikáciu nebezpečnej dohody o automatickom zadržiavaní ľudí na úteku v Albánsku. Dohodu následne posunula na schválenie senátu. Dňa 29. januára dal dohode zelenú aj albánsky ústavný súd. Talianska vláda sa 6. novembra 2023 dohodla s Albánskom na výstavbe dvoch záchytných stredísk. V nich majú…

  • Taliansko musí odmietnuť škodlivú a nezákonnú migračnú dohodu s Albánskom

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL22. januára 2024 V talianskom parlamente sa v pondelok 22. januára začala rozprava o ratifikácii dohody s Albánskom o zadržiavaní ľudí zachránených na mori. Na základe dohody by osoby zachránené, respektíve zadržané talianskymi loďami navracali do záchytných stredísk v Albánsku. Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne talianskeho parlamentu, aby túto dohodu odmietli a ľuďom na úteku umožnili prístup…

  • Rok po migračnej dohode medzi Talianskom a Líbyou nastal čas prepustiť tisíce ľudí v núdzi

    Tlačová správa Amnesty International Tesne pred prvým výročím podpísania dohody medzi Talianskom a Líbyou, cieľom ktorej bolo zabrániť ľuďom na úteku, migrantom a migrantkám cestovať do Európy, ostávajú tisíce z nich uväznené v nezákonných líbyjských záchytných táboroch, v ktorých je pomerne rozšírené mučenie, uviedla dnes Amnesty International. “Talianska vláda s európskou podporou pred rokom súhlasila s riskantnou dohodou s…

  • Taliansko: Stovkám Rómov a Rómiek hrozí nútené vysťahovanie zatiaľ čo EÚ odmieta krajinu potrestať

    Amnesty International varuje, že kvôli blížiacemu sa nútenému vysťahovaniu rómskych rezidentov z neformálnej lokality Gianturco v Neapole, zostanú stovky ľudí vrátane detí, starších, chorých a znevýhodnených, bez domova. Toto varovanie prichádza pri príležitosti odhalenia toho, ako európski lídri zablokovali postup voči Taliansku kvôli diskriminácii rómskeho obyvateľstva. Vysťahovanie viac než 1000 ľudí sa má stať bez…

  • Taliansko: Bitie a nezákonné vyhosťovanie ľudí na úteku

    Z novej správy, ktorú dnes vydala Amnesty International, vyplýva, že naliehanie Európskej únie, aby Taliansko pritvrdilo vo svojom prístupe k ľuďom na úteku, migrantom a migrantkám, vyústilo do nezákonného vyhosťovania a hrubého zaobchádzania, ktoré vraj v niektorých prípadoch hraničí až s mučením. Medzi početnými obvineniami zo zneužívania, ktoré sú zdokumentované v správe s názvom „Hotspot Taliansko: Ako dokáže vlajkový koncept…

  • Ďalšia tragédia pri ostrove Lampedusa

    Pri talianskom ostrove Lampedusa dnes vo vysokých vlnách mora zahynulo asi 300 migrantov. Je to hanba Európskej únie a jej členských štátov. “Táto nová tragédia zosobňuje  naše najhoršie obavy o konci talianskej záchrannej a pátracej operácie Mare Nostrum. Ukazuje predvídateľne dôsledky ukončenia tejto operácie. Európska únia zlyhala, pretože túto operáciu nenahradila novou,“ povedal John Dalhuisen, programový…

  • Taliansko: Segregované tábory Rómov – škvrna na povesti Ríma

    Mestské autority Ríma prevádzkujú diskriminačný systém ubytovania, ktorý tisíckam Rómom zabraňuje v prístupe k primeranému ubytovaniu, vyjadrila sa Amnesty International v správe vydanej 30. októbra.   “Mestská správa Ríma takto drží tisícky rómskych obyvateľov na okraji spoločnosti. Jej sponzorovaný ubytovací systém je navrhnutý a prevádzkovaný spôsobom, ktorý z výlučne etnických dôvodov odsudzuje tisícky Rómov na to, aby žili…

  • Ako komunikovať o ľudských právach

    V dňoch 19-26. februára 2012 sa účastníci a účastníčky zo Slovenska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Slovinska, Talianska a Maďarska stretli, aby diskutovali o delili sa so skúsenosťami z oblasti ľudských práv. Každý deň workshopu bol venovaný jednej téme – slobode prejavu, ochrane osobných údajov a súkromia alebo problémom rozvojových krajín a z nich často vyplývajúcich porušení ľudských…