Deti ulice v Rio de Janeiro

Stovky detí v hlavnom meste Brazílie, Rio de Janeiro, sú nútené žiť a pracovať na uliciach, aby získali peniaze na jedlo, alebo preto, aby mohli podporovať svojich bratov a sestry. Deti sú veľmi chudobné a nie je tam nikto, kto by ich chránil. Deti ulice niekedy žobrú a kradnú. Mnohí ľudia nemajú radi deti ulice, pretože si myslia, že sú neprístojnosťou.

2. júna 1999 skupina detí ulice vrátane desať ročného chlapca menom Fabiano Teodoro Teixeira bola v autobuse v Arcos da Lapa, časti Rio de Janeira. Deti robili veľký hluk, v dôsledku čoho šofér autobusu zavolal políciu, aby deti vysadila. Jeden z policajtov dvakrát vystrelil na Fabiana, ktorý následkom streľby zomrel. Štrnásťročný chlapec, ktorý bol svedkom udalosti sa obáva, že by ho teraz polícia tiež mohla zraniť.

14. júna 1999 sedemnásť ročný chlapec, Joao Fernando Caldeira da Silva bol taktiež zastrelený mužom, ktorý na neho a jeho priateľa Marcia Silvu de Souza zavolal z auta. Policajti z Piateho policajného práporu sa udalosti prizerali, ale nikto z nich sa nepokúsil deťom pomôcť alebo ich ochrániť. Joao a Marcio zvykli pracovať spolu v uliciach, zbierali papier na recyklovanie. Marcio má teraz strach, že muž, ktorý zastrelil Joaoa, by mohol ublížiť aj jemu.

AI sa obáva, že aj polícia v Rio de Janeiro je zapletená do strelieb. Už v minulosti polícia v Rio de Janeiro nevyšetrovala zločiny proti deťom ulice, práve naopak, zdá sa, že polícia dokonca pomáhala tým, ktorí deťom ulice ubližovali.

Organizácia Sao Martinho Welfare Association pracuje v Rio de Janeiro s deťmi ulice. Deti ulice strácajú mnohé zo svojho detstva, takže niekedy je pre nich veľmi ťažké začleniť sa do normálneho života. Pracovníci zo Sao Martinho Welfare Association pomáhajú deťom ulice vybudovať si svoj život cez hru a umenie.