Dobré správy z Turecka, Idil je na slobode!

Turecko: Súd prepustil obrancov a obrankyne ľudských práv, vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, z väzby

Aktivisti neprestávajú bojovať za oslobodenie predsedu správnej rady Amnesty International Turecko

Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International, vyhlásil v reakcii na rozhodnutie istanbulského súdu stíhať ôsmych obrancov a obrankyne ľudských práv na slobode:

„Dnes môžeme konečne osláviť, že naši priatelia a kolegyne sa vrátia ku svojim milovaným a po prvý raz za skoro štyri mesiace strávia noc vo vlastnej posteli.

Ale akúkoľvek radosť kalí fakt, že predseda správnej rady AI Turecko Taner Kılıç je stále vo väzbe. Separátny súdny proces s ním sa začne už dnes.

Tieto politicky motivované obvinenia predstavujú pokus umlčať kritické hlasy v Turecku, avšak zatiaľ iba poslúžili na zdôraznenie dôležitosti ľudských práv a ľudí, ktorí zasvätili svoj život na ich ochranu a obranu.

Dnes si urobíme krátku prestávku na oslavu, ale zajtra opäť pokračujeme v našom úsilí zbaviť Tanera, İdil a ich kolegyne a kolegov týchto ničím nepodložených obvinení. Nezastavíme sa, dokiaľ nebudú na slobode a všetky obvinenia voči nim nebudú stiahnuté.“

POZADIE PRÍPADU

Desiati aktivisti a aktivistky, vrátane İdil, riaditeľky Amnesty International Turecko, boli zatknutí 5. júla, pričom predseda správnej rady Amnesty International Turecko, Taner Kılıç bol zatknutý o mesiac neskôr. Čelia obvineniam z “účasti v teroristickej organizácii”.

Taner Kılıç sa tiež dnes podstaví pred súd v Izmire vo separátnej veci obvinenia z “členstva v teroristickej organizácii Fethullaha Gülena.”