Dobrovoľní záchranári stále na súde

Súd na gréckom ostrove Lesbos dnes odročil prípad 24 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok, ktorí čelia vážnym obvineniam za pomoc ľuďom na úteku. Medzi obvinenými sú aj člen a členka dobrovoľnej pátracej a záchrannej služby Sarah Mardini a Seán Binder. Obom mladým ľuďom hrozí za záchranu ľudí na mori 25 rokov väzenia.

„Tieto vykonštruované obvinenia sú fraška. Sarah a Seán sa nemali vôbec ocitnúť pred súdom. Ďalšie odročenie procesu predlžuje viac ako 3 roky nekončeného čakania na spravodlivosť a oboch mladých ľudí ponecháva v neistote. Grécke štátne orgány musia dodržať svoje ľudskoprávne záväzky a stiahnuť obvinenia voči Sarah a Seánovi,“ uviedol kampaňový koordinátor Amnesty International pre oblasť migrácie Giorgos Kosmopoulos.

Dnešné rozhodnutie súdu je len ďalším dôkazom absurdnosti tohto prípadu.

Seán Binder

„Dnešné rozhodnutie súdu je len ďalším dôkazom absurdnosti tohto prípadu. Jediné, čo sme urobili, bolo, že sme poskytli pomoc ľuďom v núdzi hľadajúcim bezpečie. Naše životy sa po dnešnom odročení pojednávania opäť pozastavili,“ povedal Seán Binder.

Sarah Mardini, 25-ročná sýrska utečenkyňa, a Seán Binder, 27-ročný nemecký štátny príslušník, čelia sérii nespravodlivých a nepodložených obvinení.

Sarah a Seán sa zapojili do dobrovoľníckych záchranárskych prác organizácie pôsobiacej na ostrove Lesbos. Ich úlohou bolo nájsť člny, ktoré sa dostali do núdzovej situácie, a pomôcť ich pasažierom a pasažierkam – ľuďom na úteku. Sarah a Seána v roku 2018 obvinili zo špionáže, prevádzačstva a členstva v zločineckej organizácii. Ak súd uzná ich vinu, môže ich poslať na 25 rokov do väzenia.

Grécke štátne orgány zároveň odmietli zrušiť zákaz vstupu do krajiny pre Sarah Mardini, ktorá v súčasnosti žije v Nemecku, a tak sa nemohla zúčastniť na vlastnom súdnom procese.

Amnesty International pokračuje v boji za nespravodlivo prenasledovaných mladých ľudí. Pridajte sa k našej žiadosti, aby grécke úrady okamžite a bezpodmienečne zbavili Sarah a Seána krivých obvinení.