Drvivý úder pre práva v Turecku: väznenie aktivistov a aktivistiek, vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko

Tlačová správa

Šesť zadržaných obrancov a obrankýň ľudských práv vo vyšetrovacej väzbe je urážkou spravodlivosti. Od neúspešného pokusu o prevrat, takto hlboko Turecko ešte nikdy nekleslo.

Riaditeľka Amnesty International Turecko, Idil Eser, ktorá bola medzi tými, ktorí boli vzatí do vyšetrovacej väzby, bola zadržaná spolu s deviatimi ďalšími obrancami a obrankyňami ľudských práv 5.júla, keď sa zúčastňovali rutinného workshopu. Štyria z nich boli prepustení na kauciu v skorých hodinách dnešného rána, ale sú stále vyšetrovaní. Všetci desiati sú podozriví zo “spáchania trestného činu v mene teroristickej organizácie bez toho, aby boli jej členmi a členkami”. Šiesti, ktorí boli vzatí do vyšetrovacej väzby sa pridali k predsedovi Amnesty International Turecko, Tanerovi Kilicovi, ktorý je vo vyšetrovacej väzbe od 9.júna.

“Tureckí prokurátori mali 12 dní, aby rozhodli o samozrejmom: a to, že títo aktivisti a aktivistky sú nevinní. Namiesto toho ukázali, že pravda a spravodlivosť sa stali úplnou neznámou v Turecku,” povedal generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty.

“Toto nie je legitímne vyšetrovanie, toto je politicky motivovaný „hon na čarodejnice“, ktorý ukazuje desivý obraz o právach v Turecku”.

Bizarné obvinenia obsahujú pokusy spojiť Idil Eser s tromi nesúvisiacimi a navzájom si odporujúcimi teroristickými organizáciami. Prokurátorova žiadosť, aby bola zadržaná vo vyšetrovacej väzbe vo väzení, sa odvoláva na dve kampane Amnesty International, z ktorých žiadna nebola vytvorená Amnesty International Tureckom a jedna z nich bola vedená ešte predtým, ako sa Idil Eser pridala k organizácii.

Obvinenie vznesené proti İlknur Üstün z Women’s Coalition (Ženskej Koalície), ktorá bola prepustená na kauciu, je, že požadovala financovanie z “ambasády” na podporu projektu “rodová rovnosť, participácia na tvorbe politík a reportovanie”.

“Dnes sme pochopili, že postaviť sa za ľudské práva sa stalo trestným činom v Turecku. Toto je moment pravdy, pre Turecko a pre medzinárodnú komunitu,” povedal Salil Shetty. “Lídri na celom svete si musia prestať hrýzť do jazyka a ignorovať to, čo sa v Turecku deje. Musia vyvíjať tlak na turecké orgány, aby prestali s vyšetrovaním a okamžite a bezpodmienečne prepustili obrancov a obrankyne ľudských práv”.

Amnesty International Slovensko organizuje mierumilovné zhromaždenie za prepustenie všetkých nespravodlivo väznených v Turecku dnes o 18.00 pred Veľvyslanectvom Tureckej republiky.

Pre viac informácií kontaktujte [email protected] alebo [email protected] alebo 0044 (0) 20 7413 5566 alebo 0044 (0)7799 650791

alebo kontaktuje Kamilu Gunišovú v slovenskej kancelárii Amnesty International na 0948 936 528.