Európsky parlament preskúma zodpovenosť Grécka pri stroskotaní lode na pobreží mesta Pylos

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
12. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International sa v stredu 14. februára od 10:15 zúčastní vypočutia Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Organizácia Výboru predloží dôkazy a odporúčania týkajúce sa zodpovednosti gréckych štátnych orgánov v prípade stroskotania lode na pobreží mesta Pylos. Amnesty tiež vyjadrí svoje obavy z priebehu vnútroštátneho vyšetrovania týchto udalostí. Pred stredajším vypočutím situáciu komentovala výskumná pracovníčka Amnesty International pre migráciu, Adriana Tidona.

„Konzistentné a dôveryhodné obvinenia poukazujú na zodpovednosť, ktorú majú za prevrátene lode Adriana grécke štátne orgány a grécka pobrežná stráž. [Grécke orgány] nesú zodpovednosť aj za vážne pochybenia počas záchrannej akcie, ktoré viedli k tragickej strate viac ako 600 životov.

Od tejto katastrofy, ktorej sa dalo predísť, uplynulo už osem mesiacov. Napriek tomu dodnes nik neprebral zodpovednosť za stroskotanie lode na pobretí Pylosu. [Grécke orgány] tak upierajú pozostalým a rodinám obetí prístup k pravdivým informáciám a spravodlivosti, ktorú si zaslúžia. [Zároveň] nič nenasvedčuje tomu, že by sa grécke orgány poučili z tejto neprijateľnej straty na životoch. Správy o násilnom vytláčaní migrantov za hranice naďalej prichádzajú v neutíchajúcom počte. Je nevyhnutné, aby orgány po tomto nešťastí niesli zodpovednosť.

Európske inštitúcie musia zintenzívniť svoje úsilie a zabezpečiť, aby akékoľvek financovanie gréckeho systému koordinácie migrácie neprispievalo k porušovaniu ľudských práv. Okrem toho musia zaručiť zavedenie účinných a nezávislých mechanizmov monitorovania dodržiavania ľudských práv pri hraničných, pátracích a záchranných operáciách, aby sa tak zabránilo ďalším stratám na životoch,“ uviedla Adriana Tidona.

Stroskotanie lode Adrina na pobreží mesta Pylos 14. júna 2023

Výrazne preplnené rybárske plavidlo Adriana viezlo odhadom 750 ľudí, keď sa 14. júna 2023 potopilo pri pobreží gréckeho ostrova Pylos. Výpovede 104 preživších ľudí naznačujú, že plavidlo sa v skorých ranných hodinách pokúsila odtiahnuť loď gréckej pobrežnej stráže a spôsobila tak smrteľnú nehodu, pri ktorej prišlo o život viac ako 600 ľudí zo Sýrie, Pakistanu a Egypta. Grécke orgány tieto tvrdenia dôrazne popreli.

Organizácie Amnesty International a Human Rights Watch dňa 14. decembra 2023 upozornili, že konanie a reakcie gréckych orgánov po stroskotaní lode Adriana vyvolávajú vážne obavy. Organizácie tiež upozornili na potenciálne problematickú úlohu Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex.

Zistite viac o našej práci