Fatálne zlyhanie gréckych úradov

Informácie, ktoré o stroskotaní lode Adriana uvádzajú grécke úrady, sú v protiklade k tomu, čo uvádzajú preživší. Protichodnosť informácií ukazuje naliehavú potrebu efektívneho, nezávislého a nestranného vyšetrovania stroskotania lode plnej ľudí na úteku pri ostrove Pylos.

Rybárske plavidlo Adriana viezlo odhadom 750 ľudí, keď sa 14. júna 2023 potopilo pri pobreží gréckeho ostrova Pylos. Výpovede 104 preživších ľudí naznačujú, že plavidlo sa pokúsila odtiahnuť loď gréckej pobrežnej stráže a spôsobila tak smrteľnú nehodu. Grécke orgány tieto tvrdenia dôrazne popreli.

V období medzi 4. a 13. júlom navštívila Grécko aj delegácia Amnesty International a Human Rights Watch (ďalej len „delegácia“). Cieľom návštevy bolo získanie dôkazov, ktoré umožnia vyvodiť zodpovednosť. Delegácia uskutočnila rozhovory s 19 ľuďmi, ktorí prežili stroskotanie lode, 4 príbuznými nezvestných, vyslanectvom OSN, medzinárodnými agentúrami, charitatívnymi organizáciami ako aj s príslušníkmi a príslušníčkami gréckej pobrežnej stráže a gréckej polície.

Počiatočné pozorovanie organizácie potvrdzuje obavy niekoľkých ďalších renomovaných zdrojov

Podľa doterajších zistení to vyzerá, že potopenie lode Adriana možno považovať za ďalšie fatálne zlyhanie gréckych úradov. Preživší a preživšie v rozhovoroch s delegáciou opakovane uviedli, že plavidlo gréckej pobrežnej stráže pripevnilo k lodi Adriana lano a začalo ju ťahať. V dôsledku tohto konania sa loď rozkývala a následne prevrátila. Podľa ich slov pasažieri a pasažierky žiadali o záchranu prostredníctvom satelitného telefónu už niekoľko hodín pred potopením.

Na stretnutí s Amnesty International a Human Rights Watch vedúci predstavitelia gréckej pobrežnej stráže uviedli inú verziu. Podľa ich výpovedí obdržali iba žiadosť o pomoc s doplnením zásob jedla a vody. Posádka lode údajne jasne vyjadrila svoj úmysel pokračovať v plavbe smerom do Talianska. Pobrežná stráž zároveň uviedla, že jej plavidlo sa pritiahlo k lodi Adriana pomocou lán, aby tak jej príslušníci zhodnotili, či posádka potrebuje pomoc. Posádka údajne po prvých „vyjednávaniach“ zhodila lano späť a loď pokračovala v ceste.

Potopenie lode Adriana predstavuje fatálne zlyhanie gréckych úradov aj migračných politík EÚ

„Tejto tragédii sa dalo predísť. [To, že sa tak nestalo,] odzrkadľuje fatálne zlyhanie migračných politík EÚ. Tie sú založené na vylučovaní ľudí na základe ich rasy a praktikách na odrádzanie od migrácie aj za cenu ľudských životov. Toto by mala byť posledná –⁠ nie zatiaľ posledná –⁠ tragédia v nehorázne dlhom zozname smrteľných incidentov v Stredozemnom mori. EÚ by mala zmeniť svoju politiku ochrany hraníc a smerovať ku záchrane životov na mori a vytváraniu bezpečných a zákonných ciest pre migrujúcich ľudí,“ uviedla Esther Mayor, Vedúca výskumná poradkyňa Amnesty International pre Európu.

Prečítajte si celú správu v anglickom jazyku na tomto odkaze.

Prečítajte si viac o našej práci