Grécko: Rok na ostrovoch

Dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom vstúpila do platnosti pred rokom. Na gréckych ostrovoch zostali v zúfalom a zdanlivo nekonečnom limbe uviaznuté tisícky ľudí na úteku. Pozrite si ako vyzeral ich rok. 

Jar


© Amnesty International

Apríl 2016
Amnesty International priniesla po vstupe dohody do platnosti najnovšie informácie priamo z Grécka. Podľa dohody čelia všetci “iregulárni migranti”, ktorí prichádzajú z Turecka návratom späť. Ale za každého navráteného Sýrčana mal byť jeden Sýrčan, ktorý už je v Turecku, presídlený do EÚ. Lídri tvrdia, že dohoda bola navrhnutá preto, aby zastavila nebezpečné prechody cez more. Ale návraty do Turecka sa nedejú tak, ako očakávali. Kvôli tomu sú grécke ostrovy preplnené a čelia humanitárnej kríze.


© Louisa Gouliamaki/AFP/Getty Images

Apríl 2016
Žena sa zobudila v gréckom prístave Chios, kde už takmer hneď po vstupe dohody do platnosti táboria ľudia na úteku a migranti.

Leto


©ANGELOS TZORTZINIS/AFP/Getty Images

Jún 2016
Ľudia na úteku a migranti sa ochladzujú v mori pri utečenckom tábore Kara Tepe na ostrove Lesbos.


© Amnesty International/Giorgos Moutafis

Jún 2016
Ľudia na úteku z Afganistanu spoločne jedia večeru na pláži v blízkosti tábora na ostrove Chios a čakajú na sprocesovanie ich žiadostí o azyl.

Jeseň


© Giorgos Moutafis/Amnesty International

November 2016
Podmienky v tábore Souda boli veľmi zlé. Ľudia museli dlhé mesiace žiť v nízkych teplotách a prudkých dažďoch a čakať na príchod zimy. Tí, s ktorými sme sa rozprávali, hovorili o nedostatku teplej vody či kúrenia.


© Giorgos Moutafis/Amnesty International

November 2016
Mnohí, vrátane zraniteľných rodín, spali počas jesenných vetrov a dažďov v stanoch na pláži.


© PANTELIS FYKARIS/AFP/Getty Images

November 2016
Žena drží svoje dieťa v utečeneckom tábore Souda na ostrove Chios. Na tábor zaútočili útočníci kameňmi a zápalnými fľašami. Jeden človek zo Sýrie bol vážne zranený a ďalší prišli o svoje útočiská v dôsledku útoku.

Zima


© Amnesty International/Giorgos Kosmopoulos

Január 2017
Potom napadol sneh. Počas mrznúcej zimy museli ľudia na úteku prežiť v zasypaných stanoch bez tepla.


© STR/AFP/Getty Images

Január 2017
Migrant stojí vedľa stanu zasypaného snehom v hotspote Moria na ostrove Lesbos.


© Giorgos Moutafis/Amnesty International

Zatiaľ čo sa ročné obdobia menia, na ostrove Chios, ale aj na ďalších gréckych ostrovoch zostávajú uväznení ľudia na úteku.
Povedzme premiérovi Ficovi a ostatným európskym lídrom, aby im pomohli!