CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
13. júna 2024
Na občianskeho aktivistu v hlavnom meste Gruzínska násilne zaútočili neznámi muži len niekoľko hodín po tom, ako ho predseda gruzínskeho parlamentu v príspevku na sociálnej sieti obvinil z účasti na „organizovanej a politicky motivovanej teroristickej kampani“. Na útok reagoval Denis Krivošejev, zástupca riaditeľa Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu:
„Po desiatkach podobných násilných incidentov vyvoláva útok na Zuku Berdzenišviliho krátko po tom, ako ho predseda parlamentu osobne označil za hrozbu pre vládu, vážne obavy. Takéto konanie vládnych predstaviteľov možno ľahko interpretovať ako signál, že násilie voči kritikom vlády zostane nepotrestané.
Hlboko nás znepokojuje falošné predstieranie gruzínskej vlády, že kritika, ktorej čelí, je súčasťou násilného protištátneho sprisahania. Stupňujúce sa zásahy gruzínskych orgánov proti disentu nie sú formou obrany, ale útokom na ľudské práva a porušením medzinárodných záväzkov Gruzínska v oblasti ľudských práv. Kritika orgánov, nech je akokoľvek ostrá, je slobodným prejavom. Povinnosťou všetkých verejných činiteľov je znášať vysokú mieru kritiky a kontroly.
Gruzínske orgány musia tento cyklus násilia okamžite ukončiť. Ich povinnosťou je vyšetriť všetky násilné útoky a zabezpečiť, aby boli páchatelia, nech ide o kohokoľvek, postavení pred súd v spravodlivom súdnom procese.“
Ďalšie informácie
Ráno 11. júna napadli občianskeho aktivistu Zuku Berdzenišviliho traja neznámi muži v blízkosti jeho domu v Tbilisi. Pri útoku utrpel zranenia hlavy. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako predseda parlamentu Šalva Papuašvili zverejnil na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom Berdzenišviliho označil za jedného z „rozhorčených občanov“, ktorí sa zúčastňujú na „organizovanej a politicky motivovanej kampani teroru“ proti členom vládnucej strany Gruzínsky sen. Podľa Papuašviliho Berdzenišvili telefonoval poslancom parlamentu a vyhrážal sa im. Amnesty International momentálne nevie toto tvrdenie nezávisle overiť.
V uplynulých týždňoch čelili mnohí opoziční aktivisti v Gruzínsku útokom. Útoky nasledovali po tom, ako vláda rýchlo schválila kontroverznú legislatívu o „zahraničnom vplyve“. Legislatíva sa stretla so širokou kritikou, podľa ktorej predstavuje útok na právo na slobodu združovania. V súvislosti s masovými protestmi sa množia správy o zastrašovaní, svojvoľnom zatýkaní a násilí voči protestujúcim a kritikom vlády. K výrazným incidentom patria výskyt podozrivých osôb v blízkosti bydliska opozičného lídra Zuraba Japaridzeho 10. júna, po predchádzajúcom brutálnom útoku na jeho brata; napadnutie študenta Nika Managadzeho, ktoré sa odohralo 7. júna za bieleho dňa; a zatknutie aktivistu Ioseba Babaeviho 4. júna na základe obvinenia z držania strelnej zbrane, pričom sa zdá, že išlo o falošné obvinenie. Najmenej dve ďalšie osoby zadržali za verejnú konfrontáciu a kritiku poslancov. Jedna z nich čelí súdnemu procesu na základe obvinenia z chuligánstva.