Guantánamo: USA sa musia vzdať medzinárodného symbolu nespravodlivosti

Kongres Spojených štátov bráni zatvoreniu zadržiavaceho centra v Guantáname. Spojené štáty sa tak môžu pridať k tým krajinám, ktoré sústavne prehliadajú medzinárodne dohodnuté štandardy spravodlivosti a ľudských práv. Amnesty International to tvrdí pri príležitosti štrnásteho výročia od začiatku prvých presunov do zadržiavaceho centra.

Guantánamo je stále otvorené, pretože politici zneužívajú skutočný strach verejnosti z teroristických útokov. Namiesto toho, aby útokom zabránili prijatím efektívnych a legálnych opatrení, sa členovia Kongresu zamestnávajú hraním politických hier so životmi desiatok mužov, ktorí môžu za mrežami zomrieť bez toho, aby sa vôbec niekedy dostali pred súd,” povedala Naureen Shahová, riaditeľka programu pre bezpečnosť a ľudské práva Amnesty International USA.

Z Guantánama sa stal medzinárodný symbol mučenia, tajných presunov a zadržania na neurčitý čas bez obvinenia či súdu. Zatvorenie Guantánama neznamená len presun väzňov do iného zadržiavaceho centra a zhasnutie svetiel. Je to koniec týchto všetkých praktík a odvodenie zodpovednosti za spáchané porušenia.”

V súčasnosti sa v zadržiavacom centre Guantánamo na Kube nachádza 105 väznených. 47 majú schválený presun, ale zostávajú za mrežami.

Keď sa Barack Obama stal v roku 2009 prezidentom, podpísal nariadenie, ktoré malo do jedného roku zatvoriť neslávne známe centrum. Po siedmich rokoch je Guantánamo stále otvorené. Obamova administratíva navrhla plán zatvoriť zadržiavace centrum presunutím niektorých väznených na územie Spojených štátov, kde by pokračovalo ich zadržanie na neurčitú dobu.

“Návrh prezidenta Obamu presunúť niektorých väznených do USA, kde by boli opäť zadržiavaní na neurčitú dobu by znamenal iba zmenu poštovného čísla Guantánama. Mohol by sa vytvoriť nový nebezpečný predecens, ktorý by mohol byť zneužitý budúcimi administratívami. Prezident Obama musí ukončiť, nie presunúť zadržiavanie bez obvinenia na neurčito, pokračuje Shahová.

“Presunutie desiatok zadržiavaných, ktorých presun už bol schválený by významne zredukovalo populáciu v Guantáname. Prezident by mal jasne nariadiť Pentagonu, aby urýchlil presuny do ostatných krajín, ktoré sú určené ako bezpečné.”

 

“Zadržiavaní, ktorí nemôžu byť presunutí, by mali byť obvinení pred federálnym súdom alebo prepustení. Vyšetrovanie by malo začať pre tvrdenia o mučení a o iných porušeniach ľudských práv, ktorým boli zadržaní vystavení.”

“Prezident Obama má len rok na to, aby splnil svoj sľub zavrieť Guantánamo. Jeho ľudskoprávny odkaz je totožný s ľudskoprávnym odkazom národa. Nebude to jednoduché, ale prezident Obama to môže a musí dokázať,“ dodala Shahová.

O beztrestnosti a o tom, že zadržiavania v Guantáname už trvajú dlhšie počas Obamovej administratívy než počas Bushovej, ktorý detenčné centrum otvoril, hovorí aj dokument USA: Legacy clock ticking: Impunity, Guantanamo and double standards.