Indický premiér Módí musí naplniť svoj sľub o vláde konsenzu

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
10. júna 2024

Indický premiér Naréndra Módí zložil prísahu na svoje tretie funkčné obdobie. Na jeho sľub, že bude viesť krajinu prostredníctvom konsenzu a dodržiavať hodnoty indickej ústavy, reagoval predseda správnej rady Amnesty International India, Aakar Patel:

„Posledných desať rokov vláda Naréndru Módího opakovane potláčala disent a diskriminovala náboženské menšiny. V jeho novom vládnom kabinete nie je ani jeden moslim. Legislatíva, akou je novela zákona o občianstve, prijatá počas jeho predchádzajúceho funkčného obdobia, účinne legalizovala náboženskú diskrimináciu.

V uplynulom desaťročí sa však aktivisti, novinárky, organizácie občianskej spoločnosti a politickí lídri z opozičných strán stali terčom útokov za to, že kritizovali úrady. Je nevyhnutné, aby nová administratíva rešpektovala ľudské práva vrátane práva na slobodu prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania.

Keď Naréndra Módí v roku 2019 skladal prísahu ako predseda vlády, povedal, že jeho vláda bude podporovať všetkých ľudí a ponúkať rozvoj pre všetkých prostredníctvom konsenzu – ‚sabka ka saath, sabka vikaas‘. Tento sľub však ostal nesplnený a stav ľudských práv v krajine sa nezlepšil. Z Módího novej prísahy, že bude viesť vládu prostredníctvom konsenzu, nesmie zostať ďalší nesplnený sľub.“

Ďalšie informácie

Naréndra Módí zložil v nedeľu prísahu ako predseda indickej vlády. Ide o jeho tretie funkčné obdobie vo funkcii indického premiéra. Po prvýkrát však Naréndra Módí povedie koaličnú vládu. Jeho strana totiž vo voľbách do dolnej komory indického parlamentu, Ľudovej snemovne (Lok Sabha) nezískala väčšinu.

Dňa 7. júna 2024, dva dni pred zložením prísahy na tretie funkčné obdobie, premiér Naréndra Módí povedal, že „na vedenie vlády je možno potrebná väčšina, ale na vedenie krajiny je potrebný konsenzus“.