Filters applied

12 results

Sort by
  • Technologické systémy na celom svete prehlbujú rodovú nerovnosť

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL10. JÚLA 2024 Amnesty International dnes vydala správu s názvom „Rod a ľudské práva v digitálnom veku“. Uvádza v nej, že rôzne technologické systémy na celom svete prehlbujú rodovú nerovnosť a upevňujú rasové a sociálno-ekonomické mocenské štruktúry. Marginalizované skupiny vrátane žien a LGBTI+ osôb čelia porušovaniu svojich ľudských práv v dôsledku praktík…

  • Indický premiér Módí musí naplniť svoj sľub o vláde konsenzu

    CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL10. júna 2024 Indický premiér Naréndra Módí zložil prísahu na svoje tretie funkčné obdobie. Na jeho sľub, že bude viesť krajinu prostredníctvom konsenzu a dodržiavať hodnoty indickej ústavy, reagoval predseda správnej rady Amnesty International India, Aakar Patel: „Posledných desať rokov vláda Naréndru Módího opakovane potláčala disent a diskriminovala náboženské menšiny. V jeho novom…

  • Nekontrolované zavádzanie technológií do systémov sociálneho zabezpečenia ohrozuje ľudské práva

    Amnesty International vo svojej krátkej výskumnej správe upozorňuje, že zavádzanie digitálnych technológií (vrátane umelej inteligencie, automatizácie a prideľovania sociálnej pomoci na základe na algoritmov) do systémov sociálneho zabezpečenia prehlbuje sociálne nerovnosti na celom svete. Organizácia zdôrazňuje, že pri zavádzaní týchto technológií musia vlády konať transparentnejšie a lepšie chrániť ľudské práva. Cieľom publikácie je poukázať na…

  • Opätovné oslobodenie G. N. Saibabu je víťazstvom spravodlivosti v Indii

    Aktivistu a profesora Dillíjskej univerzity Gokarakonda Naga Saibabu dnes Najvyšší súd v Bombaji oslobodil po viac ako siedmich rokoch strávených vo väzení. Profesora G. N. Saibabu odsúdili na základe drakonického zákona o prevencii nezákonných aktivít (UAPA). „Dnešné opätovné oslobodenie G. N. Saibabu je ďalším pozitívnym krokom a víťazstvom spravodlivosti nad pokračujúcimi represiami. Saibabu v prvom…

  • JCB musí povedať nie nespravodlivosti v Indii

    Indické štátne orgány nezákonne demolujú domy, obchody a podniky, ktoré vlastnia a prevádzkujú príslušníci a príslušníčky moslimskej menšiny. Toto konanie predstavuje svojvoľný kolektívny trest a porušenie práva na nediskrimináciu, primerané bývanie a spravodlivý súdny proces. Buldozéry alebo bagre, ktoré sa na túto nezákonnú činnosť využívajú, sú primárne zariadeniami značky JCB. Predstavitelia vládnej strany Bharatiya Janata…

  • Ďakujeme za vašu podporu petície proti búraniu moslimských domovov v Indii

    Podpisom tejto petície nám pomáhate vytvárať tlak na spoločnosť JCB a dosiahnuť ochranu práva na bývanie v Indii. Znásobne svoju solidaritu Zdieľajte túto petíciu na sociálnych sieťach a medzi vašimi známymi a blízkymi a pomôžte nám získať 25 000 podpisov potrebných pred prvými advokačnými stretnutiami. Okrem zdieľania petície môžete spoločnosť JCB na sociálnych sieťach upozorniť,…

  • Indické úrady musia zastaviť demolácie moslimských domov

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL7 February 2024 Amnesty International dnes vyzvala indické úrady, aby okamžite zastavili rozsiahle nezákonné demolácie domov, podnikov a chrámov, ktoré vlastnia a prevádzkujú príslušníci a príslušníčky moslimskej menšiny. Organizácia 7. februára vydala dve výskumné správy, v ktorých upozorňuje na systematické ničenie majetku indických moslimov a moslimiek. Okrem zodpovednosti indickej vlády organizácia upozorňuje…

  • Zneužívanie slzotvorného plynu vedie k zraneniam na celom svete (aktualizácia)

    Aktualizovaná webová stránka Tear Gas: An investigation podrobne opisuje nové prípady, v ktorých zaznamenala hrubé zneužívanie slzotvorného plynu štátnymi bezpečnostnými zložkami. Sú medzi nimi aj prípady zneužitia slzotvorného plynu pri brutálnych zásahoch proti protestujúcim v Iráne, Peru a na Srí Lanke.  Na interaktívnu webstránku pribudli podrobnosti o 30 prípadoch z 13 krajín, v ktorých došlo…

  • Nový výskum odhalil globálne zneužívanie policajných obuškov

    AMNESTY INTERNATIONALTlačová správa9. septembra 2021 Amnesty International a Omega Research Foundation vyzvali vlády štátov, aby podporili vytvorenie regulačného rámca pre obchod so zbraňami používanými ako donucovacie prostriedky. Proces iniciovala OSN a organizácie v nadväznosti na ňu upozorňujú, že policajné obušky a ďalšie úderové zbrane sa bežne používajú neprimeranými spôsobmi, ktoré možno považovať za mučenie a iné zlé zaobchádzanie.…

  • Malála a Kailaš sú skutočnou inšipiráciou v boji za práva detí

    Amnesty International oceňuje, že tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získala pakistanská študentka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie a držiteľka minuloročnej ceny Veľvyslankyne svedomia Amnesty International  Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi. “Práca Kailaša Satyarthiho a Malály Jusafzajovej predstavuje neúnavný boj za milióny detí na celom svete. Nobelovu cenu získali pre ich…

  • Prečo trest smrti nie je odpoveďou na páchanie násilia na ženách v Indii

    Blog: Anantha Guruswamyho, riaditeľa Amnesty International v Indii Tragická udalosť 23 ročnej ženy, ktorá bola 16.decembra brutálne napadnutá a znásilnená šiestimi mužmi v Díli v Indii odkryla realitu, ktorej čelia milióny žien v Indii. Násilie na ženách v Indii je častý – v roku 2011 bolo podľa oficiálnych štatistík nahlásených viac ako 220,000 prípadov násilia na ženách, aktuálne číslo je pravdepodobne…

  • INDIA/PAKISTAN: Pozemné míny môžu spôsobiť len nárast úmrtí a zmrzačenie civilného obyvateľstva

    Po najnovších správach o tom, že India a Pakistan na zabezpečenie spoločnej hranice využívajú pozemné míny, vyzvala Amnesty International obe vlády, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a pridali sa k celosvetovému trendu nepoužívania týchto zbraní, spôsobujúcich nerozlišujúce škody. Rozhodnutie vlády Pakistanu ako aj Indie je vzhľadom na vývoj, ktorý začal v roku 1997 krokom späť. V…