Dva týždne po osemnástich narodeninách odviedli Sinu Paymarda pod šibenicu, aby vykonali rozsudok trestu smrti za vraždu, ktorú spáchal. Spýtali sa ho, aké má posledné prianie. S povrazom okolo krku odpovedal, že by si ešte rád zahral na flaute. Na poprave prítomní príbuzní obete boli jeho hrou natoľko dojatí, že súhlasili aby im namiesto potrestania smrťou boli vyplatené peniaze, čo iránsky zákon povoľuje. Od roku 1990 Irán popravil viac detských páchateľov trestných činov ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete. Na popravu v súčasnosti čaká najmenej 71 detí.
Za posledných sedemnásť rokov bolo popravených 24 detských páchateľov, 11 z nich mali v čase popravy menej ako osemnásť rokov. Ostatných alebo väznili v uličke trestu smrti kým nedosiahli vekovú hranicu dospelosti, alebo ich definitívne odsúdili až po dovŕšení osemnástich rokov.
“Iránske autority popierajú, že by popravovali deti, ale iba za tento rok sme zaznamenali dve popravy detských páchateľov,“ povedal Malcolm Smart, riaditeľ programu AI pre Blízky východ a severnú Afriku. „Devätnásťročného Mohammada Mousaviho popravili v apríli 2007 za čin, ktorý spáchal ako 16-ročný. Sa’ida Qanbara Zahiho obesili v máji vo väznici v Zahedane, dva mesiace po vynesení rozsudku. Sa’ida mal 17 rokov.
Šestnásťročnú Atefeh Rajabi Sahaaleh obesili za „zločin proti mravnosti“ v auguste 2004. Deň po poprave úrady oficiálne oznámili médiám, že mala 22 rokov. Najnovšia správa AI„Iran: The last executioner of children“ poukazuje na viaceré dôkazy o tom, že Irán popravuje neplnoleté osoby.
Od roku 2003 boli popravy detských zločincov zaznamenané iba v Číne, Sudáne a Pakistane, hoci čínska a pakistanská vláda ich oficiálne popierajú, pretože popravy mladistvých sú v týchto krajinách už niekoľko rokov protizákonné. V roku 2005 konečne oficiálne zakázalo popravovanie mladistvých páchateľov aj USA. Medzinárodné právo zakazuje popravy páchateľov, ktorí nie sú v čase spáchania zločinu plnoletí. AI považuje trest smrti vo všetkých prípadoch za nehumánny trest, ktorý nenapomáha znižovaniu kriminality.
Niektorí členovia iránskej vlády a sudcovia sú za obmedzenie, alebo zrušenie trestu smrti pre detských páchateľov, ale kroky vedúce k zmene sa dejú veľmi pomaly. Napríklad novela zákona navrhnutá súdnictvom v roku 2001 by mohla viesť k zrušeniu trestu smrti pre mladistvých, alebo aspoň k zredukovaniu trestných činov, za ktoré možno trest smrti udeliť. Návrh zákona je však stále len v štádiu rokovania medzi politikmi a súdnictvom.
Viac informácií v angličtine: www.amnesty.org , www.stopchildexecutions.com (aj možnosť podpísať petíciu).