Prominentná iránska právnička a obhajkyňa ľudských práv Nasrín Sotudíová bola po dvoch rokoch väzenia, podľa tvrdení jej manžela dočasne prepustená na slobodu. Vo štvrtok opustila teheránsku väznicu Evin a stretla sa so svojím manželom a dvoma deťmi počas svojho trojdňového prepustenia.
Ocenená právnička sa dostala do konfliktu s úradmi, potom ako právne zastupovala niekoľko politických aktivistov, a tým, že poukázala na popravy mladistvých v Iráne. V septembri 2010 bola zatknutá a odsúdená na 11 rokov odňatia slobody za “propagandu proti režimu” a “konanie proti národnej bezpečnosti”. Neskoršie odvolací súd znížil trestnú sadzbu na 6 rokov.
Amnesty International víta správu o jej dočasnom prepustení, zároveň dodáva: ,,V prvom rade Nasrín by vôbec nemala byť odsúdená. Vyzývame preto iránske úrady, aby predĺžili jej prepustenie na slobodu, ďalej aby Nasrín mohla absolvovať všetky lekárske vyšetrenia, ktorým sa nemohla podrobiť vo väznici Evin. Jej odsúdenie má byť zrušené a Nasrin má byť bezpodmienečne prepustená na slobodu”.
V októbri Európsky parlament udelil Sacharovou cenu za slobodu myslenia práve jej a uznávanému iránskemu filmovému režisérovi Jafarovi Panahimu. Cena bola predtým udelená osobnostiam ako Su Ťij a Nelsonovi Mandelovi. Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu povedal: ,,Cena je prejavom solidarity a uznania ženy a muža, ktorí sa nepodmanili strachu a zastrašovaniu, a ktorí sa rozhodli postaviť osud svojej krajiny pred vlastný osud”.
Kým bola vo väzení, Nasrín Sotudíová viackrát držala hladovku na protest proti jej zatknutiu a proti zbaveniu svojich práv na styk s obhajcom a so svojou rodinou.Podľa Amnesty International jej manžel a ich 12ročná dcéra Mehraveh boli minulý rok obťažovaní iránskymi úradníkmi. Obaja boli predvolaní na súd a majú zákaz opustiť krajinu.
Kým Sotudíová bola vo väzení, stratila oboch svojich rodičov. Nemohla sa zúčastniť pohrebu ani svojho otca, ktorý zomrel 2 týždne potom, ako bola zatknutá. Sotudíová tiež nedovolili, aby ju navštívili jej deti vo väzení. “Viem, že potrebujete vodu, jedlo, ubytovanie, rodinu, rodičov, lásku a návštevy svojej matky”- písala svojím deťom v liste z väzenia. Avšak rovnako potrebujete slobodu, sociálne zabezpečenie, právny štát a spravodlivosť”.
Amnesty International považuje Nasrín Sotudíovú za väzenkyňu svedomia a dlhodobo sa zasadzuje o jej bezpodmienečné prepustenie. Podľa AI totiž bola uväznená výhradne pre svoju činnosť právničky a obhajkyne ľudských práv. Sotudíová popiera všetky obvinenia proti svojej osobe.