Juhokórejská vláda uvažuje nad opätovným zavedením trestu smrti. Zakázala ho v roku 2007 po desiatich rokoch neoficiálneho moratória. Posledné popravy vykonala Južná Kórea na 23 väzňoch 31.decembra 1997. Podľa Amnesty International (AI) by bolo obnovenie trestu smrti krokom späť.
Rokovanie juhokórejskej vlády o obnovení trestu smrti sa konalo v čase verejného pobúrenia nad prípadom sériového vraha. Muža, ktorý údajne zabil sedem žien, už kórejská polícia zatkla.
V otvorenom liste generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khan vyzvala juhokórejského prezidenta, aby sa krajina nevracala k trestu smrti. Khan tiež zdôraznila, že AI nechce zľahčovať prípad siedmich vrážd, ale je zásadne proti trestu smrti.
„Amnesty International sa zasadzuje proti trestu smrti za hocijakých okolností, považuje ho za krutý, neľudský, ponižujúci trest, ktorý je zároveň porušením práva človeka na život,“ povedala Khanová.
Na stretnutí juhokórejskej vlády, ktorého sa zúčastnili i najvyšší predstavitelia polície, sa tiež diskutovalo o osude 58 väzňov, ktorých v minulosti odsúdili na trest smrti, ako aj o zavedení doživotného trestu bez možnosti komunikácie.
Podľa AI by obnovenie trestu smrti v Južnej Kórei bolo v rozpore s medzinárodným trendom proti trestu smrti. Počas posledných piatich rokov trest smrti zo svojej legislatívy vyradili štáty ako Turecko, Grécko, Rwanda, Mexiko, Albánsko či Filipíny.
Vo svete do dnešného dňa zrušilo trest smrti (formálne alebo v praxi) 138 štátov sveta. V roku 2007 bolo popravených minimálne 1252 ľudí v 24 krajinách. Deväť z desiatich popráv vykonali v Číne, Iráne, Saudskej Arábii, Pakistane a v USA. AI predpokladá, že čísla za rok 2008 budú podobné.