Katastrofálne zlyhanie lídrov na konferencii COP 26 ukazuje, že zabudli na to, komu by mali slúžiť a koho by mali chrániť – ľudstvo ako celok

Svetoví lídri a líderky počas konferencie COP 26 nedokázali prijať skutočne efektívne opatrenia na ochranu ľudí najviac zasiahnutých klimatickou krízou. Tým katastrofálne zradili ľudstvo ako celok. Namiesto ochrany práv zraniteľných skupín ustúpili záujmom firiem, ktoré podnikajú s fosílnymi palivami, a ďalších mocných korporácií.

„Konferencia OSN o zmene klímy nepriniesla výsledok, ktorý by chránil planétu alebo ľudí. Namiesto toho zradila hodnoty, na ktorých OSN stojí – záväzok, že bude chrániť záujmy ľudí, nie krajín a korporácií. Počas rokovaní naši politickí predstavitelia a predstaviteľky prijali rozhodnutia, ktoré ignorujú, okliešťujú a zapredávajú ľudské práva. Najmarginalizovanejšie komunity na svete pri tom hodili cez palubu ako postrádateľné vedľajšie straty,“ uviedla na konci COP 26 v Glasgowe generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Neschopnosť zaviazať sa k udržaniu globálneho oteplenia na úrovni 1,5 °C znamená, že viac ako pol miliardy ľudí, väčšinou na globálnom Juhu, bude čoskoro čeliť nedostatku vody. Stovky miliónov ľudí budú zároveň trpieť extrémnymi horúčavami. Napriek tomuto katastrofickému scenáru bohaté krajiny nevyčlenili peniaze na odškodnenie komunít tvrdo zasiahnutých klimatickou krízou. Zároveň sa nezaviazali ani k poskytovaniu finančných prostriedkov na boj proti klimatickej kríze. Rozvojové a chudobnejšie krajiny, ktoré nie sú vybavené na zvládnutie klimatickej krízy, sa bez takýchto grantov pri riešení následkov krízy neudržateľne zadlžia.

Prázdne sľuby klimatickú krízu nevyriešia

„Dohoda z COP 26 je trpkým sklamaním. Má veľa medzier a prikláňa sa skôr k záujmom korporácií, než k našim právam. Dohoda nevyzýva na ukončovanie využívania fosílnych palív a dotácií na ich využívanie. To ukazuje nedostatok ambícií na prijatie odvážnych opatrení, aké sú v týchto kritických časoch potrebné. Bohaté krajiny sa zároveň sústredia na kompenzáciu emisií oxidu uhličitého bez toho, aby zaviedli primerané opatrenia na ochranu životného prostredia a ľudských práv. Tým priamo ignorujú hrozbu, že pôvodné obyvateľstvo a komunity budú nútene vysťahované, aby na realizáciu týchto plánov uvoľnili miesto. Prázdne sľuby o kompenzácii emisií sú pritom neprijateľnou náhradou za skutočné ciele na dosiahnutie nulových emisií.

Rozhodnutia našich predstaviteľov a predstaviteliek v Glasgowe majú vážne dôsledky pre celé ľudstvo. Politici zabudli na ľudí, ktorým slúžia. Preto sa musíme spojiť a ukázať im, čo všetko sa dá dosiahnuť, ak majú vôľu. Počas nasledujúcich 12 mesiacov musíme spoločne vyzvať naše vlády, aby prijali ambiciózne opatrenia v oblasti zmeny klímy, ktoré by do centra pozornosti postavili ľudí a ľudské práva. Ak do riešenia tejto existenčnej hrozby nevložíme celé srdce a myseľ, stratíme ako ľudstvo absolútne všetko,“ dodala Callamard.

Zapojiť sa do boja za klimatickú spravodlivosť môžete aj podporou pre environmentálnych aktivistov a aktivistky. Podpíšte petíciu za spravodlivosť pre Bernarda Caal Xola a žiadajte ochranu práv pôvodného mayského etnika Kekči (Qʼeqchiʼ).

.

.

.

Páčil sa vám tento článok?

Výskum a odhaľovanie porušovania ľudských práv ako aj kampane za zmenu môžeme robiť iba vďaka podpore individuálnych darcov a darkýň akými môžete byť aj vy. Aj 2 eurá mesačne nám pomôžu financovať naše ľudskoprávne aktivity. ĎAKUJEME!