Kremeľ cenzuruje médiá a rozháňa ľudí protestujúcich proti invázii na Ukrajinu

Ruský úrad mediálneho dohľadu Roskomnadzor nariadil vo štvrtok 24. februára 2021 všetkým médiám v krajine, aby pri informovaní o ruskej invázii na Ukrajinu používali len informácie z oficiálnych štátnych zdrojov. Pri nedodržaní tohto príkazu hrozí médiu či jednotlivcovi zablokovanie webových stránok a pokuta až do výšky 5 miliónov rubľov (podľa aktuálneho kurzu približne 45-tisíc eur).

Generálna prokuratúra vydala v nedeľu 27. februára vyhlásenie, v ktorom sa vyhráža trestným stíhaním za „vlastizradu“ komukoľvek, kto poskytne akýkoľvek druh „pomoci cudziemu štátu, medzinárodnej alebo zahraničnej organizácii alebo ich predstaviteľom pri aktivitách namierených na narušenie bezpečnosti Ruskej federácie“.

Tvrdé zásahy polície

Počas prvých štyroch dní invázie ľudia po celej krajine protestovali proti vojenskému zásahu na Ukrajine. Ruská polícia použila v mnohých prípadoch na rozohnanie protestujúcich hrubú silu a násilie. Podľa informácií mimovládnej ľudskoprávnej organizácie OVD-Info bolo doteraz zatknutých viac ako 5 900 pokojných demonštrantov a demonštrantiek v najmenej 67 mestách a obciach v Rusku. Hneď v prvý deň invázie, vo štvrtok 24. februára, polícia zbila do bezvedomia politológa a filozofa Grigorija Judina. Po zásahu ho museli nakrátko hospitalizovať.

V pondelok 28. februára Roskomnadzor zablokoval stránku Nastojaščeje vremja (Súčasná doba), ktorú spravuje Rádio Slobodná Európa. Dôvodom malo byť šírenie „nespoľahlivých informácií o predmete verejného záujmu“.

Reakcia Amnesty

Na správy o tvrdom postupe proti demonštrantom a demonštrantkám reagovala aj riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu, Marie Struthers: „Kremeľ je naďalej odhodlaný potláčať kritiku štátu a nútiť domáce médiá, aby podporovali jeho politiku. Čím viac sily a cenzúry uplatňujú ruské úrady pri potláčaní protivojnových protestov dnes, tým viac represálií budú musieť použiť proti silnejúcim protivojnovým demonštráciám v krajine v ďalších dňoch.

V zúfalej snahe umlčať disent, Rusko využíva aj firmy a organizácie pod štátnou kontrolou, aby umlčalo ľudí, ktorí sa verejne búria proti okupácii Ukrajiny. Televízny moderátor Ivan Urgant a rešpektovaná novinárka Jelena Černenko boli donútení prestať pracovať, pretože sa otvorene vyjadrili proti vojne. Toto konanie svedčí o absolútnom ignorovaní slobody tlače zo strany ruského štátu.

Rusko počas invázie na Ukrajine podniká útoky bez dôkladného výberu vojenských cieľov a porušuje medzinárodné humanitárne právo. V tom istom čase štátne orgány v Rusku pošliapavajú slobodu prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie, aby naďalej šírili svoju verziu udalostí na Ukrajine. Amnesty International vyzýva ruské štátne orgány, aby okamžite zastavili brutálne zásahy proti ľuďom, ktorí vyjadrujú svoj nesúhlas s vojnou.“


Prečítajte si viac o invázii ruských vojsk na Ukrajinu

Amnesty International pracuje na monitorovaní a odhaľovaní porušení medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv na Ukrajine. Je nevyhnutné, aby sme sa spoločnými silami postavili za jednoznačnú prioritu ochrany ľudských životov a práv všetkých obyvateľov a obyvateliek na Ukrajine.

Amnesty international o invázii ruských vojsk na ukrajinu