Kritika Putinovho režimu odsúdili na ďalších 10 rokov väzenia

Alexeja Navaľného odsúdili 4. augusta 2023 na základe vykonštruovaných obvinení z „extrémizmu“ na ďalších 10 rokov väzenia, o ktoré sa predĺži jeho súčasný 9-ročný trest. Navaľnyj, ktorého Amnesty International považuje za väzňa svedomia, bol vo väzení opakovane vystavený mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu.

Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Marie Struthers, v súvislosti s novým rozsudkom v Navaľného prípade uviedla: „Nový rozsudok voči Alexejovi Navaľnému možno považovať za nepriamo uložený doživotný trest. Je to zároveň zákerný akt politickej pomsty, ktorý je namierený nielen osobne proti Navaľnému, ale slúži aj ako varovanie pre kritikov a kritičky vládnych politík v celej krajine. Výsledok dnešného vykonštruovaného súdneho procesu je len najnovším príkladom systematického útlaku namiereného voči ruskej občianskej spoločnosti, ktorý sa od minuloročného vpádu ruských vojsk na Ukrajinu ešte zintenzívnil.“

Rozsudok prostredníctvom svojich právnikov na sociálnej sieti okomentoval aj Navaľnyj: „Je mi úplne jasné, že rovnako ako mnoho ďalších politických väzňov a väzenkýň si odpykávam doživotný trest. Budem uväznený buď do konca svojho života, alebo do konca trvania súčasného politického režimu.“ Amnesty International vyzýva ruské orgány, aby ukončili nespravodlivé väznenie Alexeja Navaľného a okamžite a bezpodmienečne ho prepustili. „Svet sleduje počínanie ruských orgánov a my neprestanem hlasno upozorňovať na nespravodlivosť, kým Navaľnyj a všetci ostatní nespravodlivo väznení ľudia v Rusku nezískajú naspäť svoju slobodu,“ dodala Struthers.

Kontext situácie

Navaľného v minulosti podmienečne odsúdili na trest odňatia slobody. Podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 označil tieto rozsudky za výsledok politicky motivovaného trestného stíhania.

V auguste 2020 Navaľného otrávili novičkom. V záujme záchrany jeho života bol v kóme prevezený do zdravotníckeho zariadenia v Nemecku. Kým sa zotavoval v zahraničí, Ruská federálna väzenská služba požadovala, aby sa pod hrozbou trestu odňatia slobody okamžite dostavil k probačnému úradníkovi. Aj napriek tomu, že Navaľného pobyt v zahraničí bol životne nevyhnutný, úrady ho po návrate do Ruska zadržali na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu.

Bezprecedentné „súdne pojednávanie“, ktoré sa uskutočnilo 18. januára na policajnej stanici, skončilo rozhodnutím, že Navaľnyj zostane vo väzbe 30 dní, do súdneho preskúmania jeho prípadu. V ruskom práve však neexistujú žiadne ustanovenia o zadržaní na 30 dní z dôvodu porušenia podmienky. Na „pojednávaní“ neboli prítomné žiadne nezávislé médiá ani zástupcovia verejnosti. Aby úrady vytvorili ilúziu transparentného procesu, bola „súdna sieň“ nabitá pozvanými zástupcami provládnej tlače.

V sobotu 23. januára sa v Rusku uskutočnili celonárodné protesty za Navaľného oslobodenie. Počas protestov zatkli viac ako 1 300 ľudí. Najmenej 395 z nich zadržali v Moskve, 182 v Petrohrade, 91 v Novosibirsku a 47 v Krasnojarsku. Vo štvrtok 21. januára zadržala polícia aj tlačovú tajomníčku Alexeja Navaľného Kiru Jarmyš. Okrem toho zatkli aj zamestnancov Navaľného protikorupčnej nadácie FBK: Georgija Alburova, právničku Ľjubov Sobol a právnika Vladlena Losa. Losovi, ako bieloruskému občanovi, bolo doručené rozhodnutie o vyhostení, na základe ktorého mal do 25. januára opustiť Rusko.

Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov. Súdny proces sa začína v utorok 2. februára 2021.

Podpíšte petíciu a žiadajte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.

Zistite viac o našej práci