Joanah Mamombe zbavili časti obvinení

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Aktivistky čelili obvineniam z krivej výpovede, marenia výkonu spravodlivosti a predstierania únosu. Posledná z trojice aktivistiek, ktorých sa prípad týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine.

Uniesli ich, brutálne napadli a následne krivo obvinili

Aktivistky sa 13. mája 2020 postavili do čela protivládneho protestu v Harare, hlavnom meste Zimbabwe. Po proteste ich svojvoľne zadržali a na policajnej stanici ich prinútili nastúpiť do neoznačeného auta, cez hlavy im natiahli kapucne a odviezli ich za mesto. Vydesené ženy hodili do jamy, kde ich zbili, znásilnili a donútili zjesť ľudské výkaly. O dva dni neskôr ich našli v roztrhaných šatách, posiate modrinami a reznými ranami, niekoľko kilometrov od mesta, odkiaľ ich vzali do nemocnice.

Ešte počas ich hospitalizácie úrady obvinili Joanah, Cecilliu a Netsai v súvislosti s účasťou na proteste. Príslušníci väzenskej stráže a polície v nemocnici dozerali na to, aby ženy neposkytli žiaden rozhovor pre médiá. Keď aktivistky vyhlásili, že rozpoznali totožnosť niektorých únoscov, 10. júna ich opäť zadržali a obvinili z krivej výpovede a fingovania únosu. O dva týždne neskôr ich súd prepustil na kauciu, odvtedy obvineniam čelili na slobode.

Netsai Marova na fotografii v Nórsku, kde študuje od augusta 2022.

Medzinárodná podpora a zaujatosť súdu prvého stupňa

Amnesty International sa prípadu aktivistiek venovala počas Maratónu písania listov 2022. Na celom svete vrátane Slovenska sa za spravodlivosť pre ne postavili tisíce ľudí. Tím Amnesty International Zimbabwe osobne sledoval súdne procesy s aktivistkami a mobilizoval miestnu aj medzinárodnú solidaritu na ich podporu.

Podľa riaditeľky Amnesty International Zimbabwe Lucie Masuka bol predseda súdu jasne zaujatý: „V septembri 2022 právny tím Cecillie Chimbiri a Joanah Mamombe požiadal o zrušenie obvinení. Základom žiadosti bol fakt, že štát nepredložil súdu žiadne dôkazy o vine. Sudca však žiadosť zamietol. Právny tím sa odvolal na Najvyšší súd Zimbabwe a požiadal o preskúmanie rozhodnutia súdu. Najvyšší súd 4. júla 2023 rozhodol, že obe obvinené sú nevinné, a zbavil ich všetkých obvinení v tomto prípade. Najvyšší súd konštatoval zaujatosť, zlý úmysel a iracionalitu rozhodnutia súdu nižšieho stupňa.“

Naše spoločné úsilie prinieslo výsledky

Sme presvedčení a presvedčené, že pri odvolaní zohrala dôležitú úlohu silná medzinárodná podpora a tlak na vládu Zimbabwe, ktorý sa nám spoločne podarilo vyvinúť. Minister spravodlivosti na rôznych fórach trval na vine Cecillie, Joanah a Netsai a tým potvrdil jasný zámer štátnej moci aktivistky prenasledovať.

Hoci tento rozsudok považujeme za skvelú správu, naďalej žiadame, aby páchatelia zodpovední za únos a mučenie týchto žien niesli trestnoprávnu zodpovednosť. Nakoľko došlo k oddeleniu súdnych procesov, Netsai Marova stále čelí obvineniam z premeškania súdneho pojednávania a z fingovania únosu. Všetky tri aktivistky sú ešte stále stíhané za organizáciu protestov počas pandémie a naďalej potrebujú našu podporu a solidaritu.

Prečítajte si viac o našej práci