Uniesli ich a obvinili z krivej výpovede

Zimbabwe, akcia začala 10.10.2022, petícia je stále aktívna

Joanah, Netsai a Cecillia majú mnoho spoločného: baví ich hrať spoločenské hry, sledovať Netflix a energicky diskutovať o politike. Žiaľ, okrem svojich záujmov zdieľajú tieto tri ženy aj hrozné spomienky na potupný a bolestivý útok. Keď po brutálnom únose odhalili totožnosť útočníkov, štát ich obvinil z krivej výpovede a marenia spravodlivosti. Žiadajte spolu s nami spravodlivosť pre trojicu aktivistiek.

adresovanú prezidentovi Zimbabwe:

  • aby úrady okamžite a bezpodmienečne zbavili Joanah, Netsai a Cecilliu vykonštruovaných obvinení a zastavili šikanu, ktorej ženy čelia za účasť na pokojnom proteste,
  • aby úrady vyšetrili útok na aktivistky a voči všetktým zodpovedným osobám vyvodii zodpovednosť.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom

Meno
Priezvisko
E-mail
Telefónne číslo
Prihlásiť sa na odber newslettera
Súhlasím so zásadami spracovania osobných údajov (povinné)

Aktualizácia prípadu 4. júla 2023

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Aktivistky čelili obvineniam z krivej výpovede, marenia výkonu spravodlivosti a predstierania únosu. Tretia z aktivistiek, ktorej sa prípade týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine. Hoci tento rozsudok je skvelou správou, aj naďalej žiadame, aby páchatelia zodpovední za únos a mučenie týchto žien niesli trestnoprávnu zodpovednosť. Nakoľko došlo k oddeleniu súdnych procesov, Netsai Marova stále čelí obvineniam z premeškania súdneho pojednávania a predstierania únosu. Všetky aktivisky zároveň stále čelia súdnemu procesu za organizáciu protestov počas pandémie a naďalej potrebujú našu podporu a solidaritu. Viac sa dočítate na tomto odkaze.

Znenie petície

Po tom, ako sa 13. mája 2020 postavili do čela protivládneho protestu v Harare, hlavnom meste Zimbabwe, aktivistky svojvoľne zadržala polícia. Na policajnej stanici ich prinútili nastúpiť do neoznačeného auta, cez hlavy im natiahli kapucne a odviezli ich za mesto. Vydesené ženy hodili do jamy, kde ich zbili, znásilnili a donútili zjesť ľudské exkrementy. O dva dni neskôr ich našli v roztrhaných šatách, posiate modrinami a reznými ranami, niekoľko kilometrov od mesta, odkiaľ ich vzali do nemocnice.

Ešte počas ich hospitalizácie úrady obvinili Joanah, Netsai a Cecilliu v súvislosti s účasťou na proteste. Príslušníci väzenskej stráže a polície v nemocnici dozerali na to, aby neposkytli žiaden rozhovor pre médiá. Keď aktivistky vyhlásili, že rozpoznali totožnosť niektorých únoscov, 10. júna ich opäť zadržali a obvinili z krivej výpovede a predstierania únosu. O dva týždne neskôr ich súd prepustil na kauciu, odvtedy obvineniam čelia na slobode.

Súdny proces s aktivistkami sa začal v januári 2022 a pokračuje dodnes. Za ich únos a utrpenie dodnes nikto neniesol zodpovednosť.

Žiadajte spravodlivosť pre Joanah, Netsai a Cecilliu.