Malála a Kailaš sú skutočnou inšipiráciou v boji za práva detí

Amnesty International oceňuje, že tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získala pakistanská študentka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie a držiteľka minuloročnej ceny Veľvyslankyne svedomia Amnesty International  Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi.

“Práca Kailaša Satyarthiho a Malály Jusafzajovej predstavuje neúnavný boj za milióny detí na celom svete. Nobelovu cenu získali pre ich vytrvalú ochranu ľudských práv, ich angažovanosť v podpore vzdelávania a posilňovania práv najviac ohrozených detí na svete,“ prehlásil Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International krátko po oznámení tohtoročného držiteľa a držiteľky Nobelovej ceny za mier. „Nobelov výbor týmto uznal, že pre lepšiu budúcnosť je dodržiavanie detských práv nevyhnutné. Voľba víťaza a víťazky ukazuje, že na detských právach záleží všetkým, bez ohľadu na náš vek, pohlavie, krajinu pôvodu alebo náboženstvo.“

Malála nám ide všetkým príkladom a inšpiruje ľudí po celom svete svojimi zásluhami, ktoré boli následne rozpoznané Nobelovým výborom. Jej odvaha je i napriek nepriazni osudu skutočnou inšpiráciou. Svojimi skutkami sa dožaduje plnenia základného ľudského práva na vzdelanie.

Kailaš zasvätil svoj život pomoci miliónom detí v Indii, ktoré sú nútené pracovať  v otroctve a v otrasných podmienkach. Jeho ocenenie je uznaním neúnavného, desaťročia trvajúceho  boja proti obchodovaniu s deťmi a detskej práce v Indii.