TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
Ozbrojená skupina ARSA je zodpovedná za najmenej jeden, potenciálne dva masakre, v rámci ktorých zabili dohromady až 99 hinduistických žien, mužov a detí, a tiež za ďalšie zabíjanie a únosy hinduistov a hinduistiek v auguste 2017, odhalila Amnesty International po uskutočnení podrobného vyšetrovania v štáte Rakhine v Mjanmarsku.
Na základe desiatok rozhovorov s ľuďmi v štáte Rakhine a v Bangladéši, ako aj fotografických dôkazov, ktoré analyzovali forenzní patológovia, organizácia odhalila, ako bojovníci z ARSA (Arakan Rohingya Salvation Army) šírili týmito brutálnymi útokmi strach medzi hinduistami a inými etnickými komunitami.
“Naše najnovšie vyšetrovanie vrhá svetlo na zneužívanie ľudských práv zo strany ARSA, o ktorom veľa nepíše,” povedala Tirana Hassanová, riaditeľka Krízového centra Amnesty International.
Masaker v Kha Maung Seik
25. augusta 2017 okolo ôsmej hodiny ráno spáchala ARSA útok na hinduistickú komunitu v Kha Maung Seik v obvode Maungdaw. V čase útoku žila hinduistická komunita v blízkosti Rohingov, ktorí sú prevažne moslimského vierovyznania. Územie takisto obývali Rakhinovia, ktorí sú prevažne budhisti.
Ozbrojení muži v čiernych odevoch a Rohingovia žijúci v blízkosti obkľúčili tucty hinduistických žien, mužov a detí, ktorých následne okradli, zviazali a odviedli na okraj usadlosti, kde oddelili mužov od žien a malých detí. Po niekoľkých hodinách popravili bojovníci ARSA 53 hinduistov, začnúc s mužmi. 14 z obetí tvorili deti mladšie ako osem rokov.
Osem hinduistických žien a ich osem detí bolo unesených a ušetrených. Bina Bala, 22-ročná žena, ktorá masaker prežila, povedala pre Amnesty International: “Muži držali nože a dlhé železné tyče. Ruky nám zviazali za chrbtom a zaviazali nám oči. Opýtala som sa čo robia. Jeden z nich odpovedal: “Vy a Rakhinovia ste rovnakí, máte iné vierovyznanie a tu nemôžete žiť.” Hovoril jazykom Rohingov. Opýtali sa nás, aké osobné veci máme pri sebe, potom nás zmlátili. Nakoniec sme im dali naše zlato aj peniaze.”
V ten istý deň zmizlo 46 mužov, žien a detí hinduistického vierovyznania v susednej dedine Ye Bauk Kyar. Príslušníci a príslušníčky hinduistickej komunity v severnom Rakhine predpokladajú, že komunita bola zabitá tými istými bojovníkmi ARSA.
Amnesty International tiež zdokumentovala úlohu ARSA v ďalších prípadoch zabití a násilných útokov proti členom iných etnických alebo náboženských komunít po útokoch na okolo 30 mjanmarských bezpečnostných stanovíšť 25. augusta 2017, čím podnietila nezákonnú a hrubo disproporčnú násilnú kampaň mjanmarských bezpečnostných síl, ktorá vyústila do úteku 693 tisícov Rohingov do Bangladéša, kde ostávajú doteraz.
Podľa vyjadrenia Tirany Hassan: “Mjanmarská vláda nemá právo kritizovať medzinárodnú komunitu z jednostrannosti, pričom odmieta prístup do severného Rakhinu. Plný rozsah násilia zo strany ARSA a mjanmarskej armády nebude známy, pokiaľ nebudú mať nezávislí vyšetrovatelia, vrátane Vyšetrovacej misie OSN, neobmedzený prístup do Rakhinu.”
Viac o tejto téme sa dozviete v reportáži na TA3:
https://www.ta3.com/clanok/1128496/k-kironska-o-etniku-rohingov.html