Na Ukrajine sa uskutočnil prvý pochod za práva LGBTI ľudí

Amnesty International /AI/ a organizátori Kyjevského Pride vnímajú pozitívne spoluprácu a ochranu, ktorú poskytla ukrajinská polícia účastníkom a účastníčkam sobotňajšieho vôbec prvého LGBTI Pride pochodu na Ukrajine. AI verí, že Ministerstvo vnútra bude ďalej pokračovať v zabezpečení práva na slobodné zhromažďovanie LGBTI ľudí.

Uznanie a naplnenie povinnosti chrániť právo na pokojné zhromažďovanie Ministerstvom vnútra je dôležitým krokom v boji proti diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii a príslušnosti k pohlaviu v krajine, povedalaAI.

Amnesty International , ako aj organizátorov a organizátorky Pride ale znepokojuje, že Mestský úrad v Kyjeve zakázal pochod v centre mesta, čím donútil organizátorov k presunu pochodu na iné miesto a tým obmedzil práva účastníkov a účastníčok na pokojné zhromažďovanie. AI  v tejto súvislosti urguje autority, aby v budúcnosti neukladali podobné obmedzenia na podujatia, na ktorých chcú LGBTI osoby vyjadriť svoje názory.

Mestský súd iba niekoľko dní pred tým, ako sa mal konať pochod ho zakázal. Dôvodom zákazu,  ktorý odznel na štvrtkovom zasadnutí súdu boli Kyjevské dni v centre mesta, ktoré sa mali konať dňa 25. mája, v rovnaký deň ako plánovaný Pride pochod. Po prvýkrát zakázala mestská rada počas Kyjevských dní všetky podujatia, ktoré nie sú organizované mestom.

V deň konania pochodu bolo prítomných dostatočne veľa policajtov, aby zapezpečili trasu pochodu pred protidemonštrantmi, ktorých bolo približne päťsto. Napriek tomu sa zopár protestujúcim podarilo dostať za policajné zátarasy a polícia by mala vyšetriť, ako k tomu došlo.

Protidemonštranti narušili pochod, tým že strkali do niektorých účastníkov a účastníčok alebo im strhávali plagáty. Polícia bez použitia neprimeranej sily ich konanie rýchlo zastavila.  Dvadsaťjeden antidemonštrantov bolo zadržaných  a dvanásť z nich bolo obvinených z urážok.