Násilie proti demonštrantom v Turecku – pomôcť môžete aj naďalej podpisom!

Demonštranti sú ďalší deň protestov v Istanbule, Ankare alebo Izmire stále ohrozovaní policajným násilím. Počet zranených podľa Amnesty International ďalej porastie, pokiaľ bude polícia naďalej postupovať bez ohľadu na základné ľudskoprávne štandardy.


Pozrite sa na najnovšie VIDEO Amnesty International:

Fotky z nedeľňajšieho odovzdávania podpisov nájdete na našej Facebook stránke.

Tri dni od začiatkov protestov a bezprecedentnej vlne policajného násilia ukázali štátne zložky len minimum ľútosti a žiadnu vôľu zmeniť taktiku svojho postupu,” upozornil John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty pre Európu a Strednú Áziu a dodal: “Turecké úrady musia zastaviť súčasné násilie a poučiť sa zo situácie pre budúcnosť. Je nevyhnutné, aby tiež zverejnili zoznamy zranených vrátane rozsahu poškodenia zdravia a zaručili, že vinníci sa budú zo svojich činov zodpovedať.”

Turecká lekárska komora povedal Amnesty, že počet zranených môže byť až okolo 1500 len v Istanbule. Niektorí ľudia sú zranení veľmi vážne, informácie o smrti dvoch demonštrantov sa ale nepotvrdili. V Ankare je zranených najmenej štyristo ľudí, to isté platí o Izmire. Väčšina zranení je spôsobená vodnými delami a slzným plynom. Mnoho ľudí prišlo kvôli nemu o zrak.

Vodné delá, slzný plyn by nemali byť použité proti pokojným demonštrantom! Úrady musia zaistiť, že polícia takto zasiahne len v prípadoch, keď je to nevyhnutne nutné a v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardami. Amnesty International volá po tom, aby bolo ukončené akékoľvek násilie, dodáva Dalhuisen.

Amnesty International vyzýva turecké autority, aby zahájili okamžité a nezávislé vyšetrovanie a jeho výsledky zverejnili.

Podpíšte on-line petíciu pre tureckú velvyslankyňu aj vyhttps://www.amnesty.sk/pomozte-zastavit-nasilie-v-turecku/