Navaľného odsúdili na ďalších deväť rokov väzenia

Ruský opozičný líder a väzeň svedomia Alexej Navaľnyj bol odsúdený na deväť rokov vo väzení (7,5 roka nad rámec predchádzajúceho dva a polročného trestu) za otvorenú kritiku prezidenta Vladimira Putina a pokojný politický aktivizmus.

Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers v reakcii na rozsudok uviedla: „Navaľnému uložili deväťročný trest za to, že viní ruské politické špičky z korupcie a zneužívania moci. Takýto rozsudok je šokujúci, aj napriek tomu, že nie celkom nečakaný. Význam tohto rozsudku by rozhodne nemal ostať nepovšimnutý ani v dnešnej situácii, keď sa svetová pozornosť upiera na hrozné porušovanie ľudských práv v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine.

Vzhľadom na hrubé ignorovanie medzinárodného práva, európskych i vlastných zákonov zo strany ruských orgánov môže podobnej nespravodlivosti čeliť mnoho ďalších ľudí. Oceňujem odhodlanie Navaľného postaviť sa proti korupcii a ďalšiemu porušovaniu zákonov, a to aj v situácii, keď čelí dlhoročnému väzeniu. Zároveň tým, že priamo v súdnej sieni prehovoril proti ruskej agresii na Ukrajine, pravdepodobne riskoval, že budú proti nemu vznesené dodatočné obvinenia.“

Okrem tohto a predchádzajúceho trestu hrozí Navaľnému ďalšie predĺženie trestu na základe obvinenia zo „sformovania a vedenia extrémistickej skupiny“, ktoré bolo voči nemu vznesené v septembri 2021.

Kontext situácie

Navaľného v minulosti podmienečne odsúdili na trest odňatia slobody. Podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 označil tieto rozsudky za výsledok politicky motivovaného trestného stíhania.

V auguste 2020 Navaľného otrávili novičkom. V záujme záchrany jeho života bol v kóme prevezený do zdravotníckeho zariadenia v Nemecku. Kým sa zotavoval v zahraničí, Ruská federálna väzenská služba požadovala, aby sa pod hrozbou trestu odňatia slobody okamžite dostavil k probačnému úradníkovi. Aj napriek tomu, že Navaľného pobyt v zahraničí bol životne nevyhnutný, úrady ho po návrate do Ruska zadržali na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu.

Bezprecedentné „súdne pojednávanie“, ktoré sa uskutočnilo 18. januára na policajnej stanici, skončilo rozhodnutím, že Alexej Navaľnyj zostane vo väzbe 30 dní, do súdneho preskúmania jeho prípadu. V ruskom práve však neexistujú žiadne ustanovenia o zadržaní na 30 dní z dôvodu porušenia podmienky. Na „pojednávaní“ neboli prítomné žiadne nezávislé médiá ani zástupcovia verejnosti. Aby úrady vytvorili ilúziu transparentného procesu, bola „súdna sieň“ nabitá pozvanými zástupcami provládnej tlače.

Alexej Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov. Súdny proces sa začína v utorok 2. februára 2021.

Podpíšte petíciu a žiadajte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.