Nepál: dlho ignorované násilie prerastá v ľudskoprávnu katastrofu

Nepál je na pokraji ľudsko-právnej katastrofy. Situácia sa prudko zhoršila po 1. februári, keď kráľ Gjanédra vyhlásil v krajine výnimočný stav. Uviedla to generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khan, ktorá sa včera vrátila z Nepálu. 

,,Dlhotrvajúci konflikt medzi maoistickými povstalcami a bezpečnostnými zložkami štátu niekoľko rokov ohrozuje obyvateľov vidieckych oblastí. Teraz sa nepokoje preniesli aj do miest,“ uvádza Amnesty International. ,, Kdekoľvek sme sa pozreli videli sme strach, neistotu a nebezpečenstvo,“ hovorí Irene Khan, ktorá absolvovala súkromnú audienciu u kráľa Gjanédra. Ten ju uistil, že je odhodlaný zaoberať sa dodržiavaním ľudských práv v krajine. ,, Kráľ nebude hodnotený na základe verejne prednesených sľubov, alebo podľa toho, či ich dokáže realizovať,“ reagovala Irene Khan. Politickí vodcovia, novinári, študenti a ľudsko-právni aktivisti sú zatýkaní. Niektorí síce boli po niekoľkých dňoch prepustení na slobodu, ďalší ale ostávajú vo väzení. Média sú kontrolované a politický disent prakticky neexistuje. Zástupcovia Amnesty International v Nepále hovorili s mnohými obeťami zločinov proti ľudským právam, ktorých páchateľmi sú príslušníci bezpečnostných služieb ako aj maoisti.

Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo akúkoľvek vojenskú pomoc vláde Nepálu, kým nezlepší svoju politiku v oblasti ľudských práv.