Nositeľ Nobelovej ceny za mier Liou Siao-po upozorňuje na porušovanie práv v Číne

Amnesty International dnes vyzvala čínske úrady, aby prepustili všetkých väzňov svedomia zadržiavaných v krajine potom, ako uväznený aktivista za ľudské práva Liou Siao-po získal Nobelovu cenu za mier.

 

54-ročný vedec a autor, ktorý získal cenu za mimoriadny prínos v oblasti ľudských práv, si v súčasnosti odpykáva 11 – ročný trest  na základe obvinení z “podnecovania k rozvracaniu štátnej moci”, uložený po nespravodlivom procese.

 

Liou je prominentný kritik vlády, ktorý opakovane volá po ochrane ľudských práv, politickej zodpovednosti a demokratizácii v Číne.

 

“Liou Siao-po je zaslúženým nositeľom Nobelovej ceny za mier, dúfame, že sa udrží pozornosť pre základné slobody a konkrétnu ochranu ľudských práv v Číne, ktorými sa Liou Siao-po a mnoho ďalších aktivistov v Číne venovali,” povedala Catherine Baber, zástupkyňa riaditeľa pre Áziu a Tichomorie Amnesty International.

 

“Toto ocenenie môže znamenať skutočný rozdiel iba vtedy, ak sa vytvorí väčší medzinárodný tlak na Čínu, aby prepustila Liou  spolu s mnohými ďalšími väzňami svedomia, ktorí sú uväznení v čínskych väzniciach za uplatňovanie ich  práva na slobodu prejavu.”

 

Liou Siao-po  je spoluautorom Charty 08, návrhu vyzývajúceho k právnej a politickej reforme Číny, k nastoleniu demokratického systému, ktorý rešpektuje ľudské práva.  Pôvodne bola Charta  08 podpísaná asi 300 čínskymi vzdelancami, právnikmi a funkcionármi a načasovaná pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, 10. decembra 2008.

 

Liou bol zadržaný dňa 8. decembra 2008 a Charta 08 bola uverejnená on-line na ďalší deň. Od tej doby bolo mnoho z pôvodných signatárov  podrobených výsluchu a obťažovaniu čínskymi úradmi. Medzitým vyjadrilo svoju podporu podpisom ďalších 12.000 ľudí on-line.

 

Liou Siao-po bol odsúdený dňa 25. decembra 2009, deň po dvojhodinovom súdnom procese a viac ako rok po tom, čo bol prvýkrát zadržaný. Články, ktoré napísal o júnovom prodemokratickom hnutí 1989 boli takisto uvedené v jeho verdikte ako dôkaz o “podnecovaní k rozvratu”.

Amnesty International viedla kampaň za prepustenie aktivistov podpísaných pod Chartou 08, vrátane Lioua, ktorý bol zatknutý v júni.

 

Niekoľko ďalších signatárov Charty 08 požiadalo o spoluzodpovednosť s Liou Siao-pom a skupina starších členov komunistickej strany spochybnila zákonnosť trestu pre Liou Siao-poa.

 

Bývalý prezident Českej republiky Václav Havel a laureát Nobelovej ceny za mier  Dalai Lama boli medzi tými, ktorí podporili nomináciu Liou Siao-poa  na ocenenie za rok 2010. Václav Havel je spoluautorom Charty 77, dokumentu z roku 1977, ktorý vyzýva na dodržiavanie ľudských práv v Československu a ktorý bol vzorom pre vytvorenie Charty 08.

Podporte ho spoločne s Amnesty International a vyzvite prezidenta Číny a Ministra spravodlivosti o jeho prepustenie.