Projekt Ľudské práva na dlani, ktorý realizuje Amnesty International Slovensko v spolupráci s Amnesty International Česká republika v rámci programu Erasmus+, pokračuje sériou online workshopov pre učiteľky a učiteľov v rôznych ľudskoprávnych témach.
Cieľom série je spoločne otvárať otázky, ktoré vo vzdelávaní o ľudských právach považujeme za náročné, no kľúčové. Do online workshopov sa zapája učiteľstvo z projektu. Nadväzujú na Jarnú školu vzdelávania k ľudským právam, ktorá sa uskutočnila v marci 2025 v Brne.
Prvý online workshop: Predsudky, stereotypy – ako na ne v školskom prostredí? (27. 5. 2025)
Prvé online stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 27. mája, sme venovali téme stereotypov, predsudkov a diskriminácie. Zamerali sme sa najmä na otázku, ako reagovať na výroky alebo správanie, ktoré môžu byť prejavom predsudkov v školskom prostredí. Hlavným cieľom boli výroky zo strany študentstva, kolegov a kolegýň alebo vedenia školy.
Súčasťou programu boli nasledovné časti:
- Pojmy
Spoločné zosúladenie pojmov ako „stereotyp“, „predsudok“ a „diskriminácia“, ktoré sú základom pre porozumenie tomu, čo v škole (ne)vidíme.
- Práca s výrokmi z praxe
Účastníci a účastníčky pracovali s reálnymi diskriminačnými výrokmi, ktoré zazneli v školskom prostredí. Tieto výroky priniesli práve učiteľky a učitelia, ktorí sú do projektu zapojení, na základe svojich skúseností v školstve.
- Diskusia
Pri každom výroku malo účastníctvo možnosť navrhnúť reakciu, diskutovať o prístupoch a porovnať ich s odporúčaniami založenými na ľudskoprávnych princípoch, nenásilnej komunikácie, podpore marginalizovaných identít, či deeskalácii konfliktu a vlastnej duševnej pohody. - Riešenia
Prebrali sme výhody a nevýhody týchto rôznych prístupov a premýšľali, čo môže ovplyvniť výber konkrétnej reakcie, napr. identita, postavenie v škole a medzi kolegovstvom, cieľ komunikácie, vnútorné nastavenie pedagóga, bezpečnosť študentov a študentiek a ďalšie faktory.

Pokračujeme v júni, septembri a októbri
V rámci projektu Ľudské práva na dlani nás čakajú ešte tri tematické online stretnutia, ktoré prispejú k ďalšiemu rozvoju v témach ľudskoprávneho vzdelávania a zdieľania dobrej praxe medzi pedagogickými zbormi v Česku a na Slovensku.
Viac informácií o projekte nájdete tu.
V prípade otázok môžete kontaktovať koordinátora projektu na adrese [email protected].
**Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
