Podporte reprodukčné práva na Slovensku

Návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“ nepredstavuje pomoc, ale oklieštenie reprodukčných práv. V prípade prijatia by tento zákon nútil ženy, ktoré sa rozhodli alebo potrebujú podstúpiť interrupciu, čakať na jej vykonanie až 96 hodín. Jedinú výnimku by mohli tvoriť interrupcie v prípade bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života tehotnej osoby.

V praxi by to mohlo znamenať, že osoby v akomkoľvek štádiu tehotenstva (aj po 12. týždni) vrátane tých, ktoré potrebujú túto zdravotnú starostlivosť z dôvodu úmrtia plodu v maternici, zamĺknutého potratu alebo vážnej vývojovej chyby či vážneho poškodenia plodu, budú musieť na vykonanie zákroku povinne čakať 4 dni po odoslaní hlásenia lekárom či lekárkou. Táto zmena môže vážne ohroziť ich fyzické a psychické zdravie.

Podľa výsledkov nedávneho výskumu až 34 % zo 70 slovenských zdravotníckych zariadení zahrnutých vo výskume odmieta poskytovať legálnu interrupciu. Viaceré výskumy zároveň dokazujú, že kriminalizácia tejto zdravotnej starostlivosti ani zákonné snahy o sťaženie prístupu k interrupciám neznižujú ich počet. 

Jediným výsledkom obmedzovania prístupu k starostlivosti v oblasti reprodukčného zdravia je ohrozenie zdravia a života žien, ktoré sa rozhodli alebo potrebujú interrupciu podstúpiť.Fakt, že návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“ prešiel do druhého čítania, je nielen extrémne znepokojivý, ale predovšetkým je ďalšou ukážkou toho, ako hlboko niektorí poslanci a poslankyne NR SR pohŕdajú ľudskými právami aj medzinárodnými záväzkami našej krajiny.

Protest v Bratislave, na námestí SNP

V pondelok (18. októbra) sa konali naprieč Slovenskom protesty za reprodukčné práva. Ďakujeme, že ste neboli ticho v Banskej Bystrici: Nebudeme ticho! Pochod za reprodukčnú spravodlivosť. Banská Bystrica, v Bratislave: NEBUDEME TICHO! Pochod za reprodukčnú spravodlivosť! Bratislava, v Trnave: NEBUDEME TICHO! Pochod za reprodukčnú spravodlivosť! TRNAVA, v Prahe: Ani v Prahe NEBUDEME TICHO! a v Brne: Ani v Brně NEBUDEME TICHO!

V stredu (20. októbra) o 17:30 sa stretneme pri Dolnej bráne v Košiciach: Nebudeme ticho! Pochod za reprodukčnú spravodlivosť! Košice.

Poslali sme otvorený list NR SR

Do parlamentu taktiež išiel otvorený list, ktorý podporilo 60 organizácií a iniciatív. Listom spoločne vyzývame poslancov a poslankyne, aby predložený návrh nepodporili a prejavili tak skutočný záujem o ochranu ľudských práv na Slovensku.

List si môžete prečítať TU.

Výsledky hlasovania a zoznam e-mailových adries poslankýň a poslancov nájdete TU.

Stiahnite si list alebo sa ním inšpirujte a pošlite e-mail alebo fyzický list poslancom a poslankyniam NR SR. Dajte im vedieť, že na ľudských právach (vám) záleží.