Poľská prokuratúra by mala okamžite stiahnuť obvinenia proti aktivistke obvinenej z napomáhania pri interrupcii

Už zajtra ráno bude vo Varšave pokračovať súdny proces proti Justyne Wydrzyńskej, ktorej hrozia až tri roky väzenia za to, že pomohla tehotnej žene dostať sa k interrupčným tabletkám. Amnesty International pred obnovením procesu pripomína, že obvinenia proti aktivistke musia byť zrušené.

V novembri 2021 bola obrankyňa ľudských práv Justyna Wydrzyńska obvinená z „napomáhania pri interrupcii“ a „držby liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh“. Ide o prvý prípad v Európe, v ktorom je aktivistka stíhaná za pomoc pri interrupcii poskytnutím potratových tabletiek.

„Súdny proces s Justynou Wydrzyńskou sa deje v čase, keď sa v dôsledku rozhodnutia Najvyššieho súdu USA o zrušení rozsudku Roe vs. Wade vyostrilo ohrozenie reprodukčných práv. Je to pripomienka, že naše práva na život, zdravie, telesnú integritu a autonómiu nemožno považovať za samozrejmosť. Musíme byť a sme pripravené a pripravení bojovať za svoje práva tak dlho, ako to bude potrebné, a kdekoľvek, kde to bude potrebné.“ povedala Agnès Callamard, generálna tajomníčka Amnesty International.

„Akýkoľvek iný výsledok ako okamžité zrušenie všetkých obvinení proti Justyne Wydrzyńskej by v Poľsku vytvoril nebezpečný precedens. Bol by to zároveň mrazivý signál pre ostatné vlády, ktoré sa snažia zviazať ruky aktivistkám za právo na telesnú autonómiu a právo na prístup k bezpečnej interrupcii. Ich aktivizmus nesmie byť trestný – nikto by nemal byť trestne stíhaný za to, že niekomu pomôže podstúpiť bezpečnú interrupciu. Naopak, zákaz bezpečných interrupcií každoročne zabíja tisíce žien a dievčat na celom svete.“

Jedna z najprísnejších európskych legislatív

Interrupcia je v Poľsku legálna iba v prípade ohrozenia zdravia alebo života ženy, resp. ak je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia alebo incestu (v praxi je proces dokazovania znásilnenia po mnohých stránkach problematický a už kvôli samotnému času, ktorý vyžaduje, je táto možnosť legálnej interrupcie de facto čisto teoretická)[ET1] . Vykonanie svojej vlastnej interrupcie ani držba interrupčných tabletiek na vyvolanie potratu nie sú podľa poľských zákonov trestným činom, ale každej (i kvalifikovanej) osobe, ktorá pomôže inej osobe pri interrupcii mimo povolených dôvodov, hrozí až trojročné väzenie.

Justyna Wydrzyńska o svojom konaní povedala: „Kontaktovala ma žena v zúfalej situácii. Zverila sa mi, že jej násilnícky manžel jej nechce dovoliť, aby išla na interrupciu. Jej príbeh ma hlboko zasiahol, keďže som si sama prešla podobnou skúsenosťou. Cítila som, že jej musím pomôcť. Osoby, ktoré potrebujú interrupciu, musia dostať spoľahlivé a objektívne informácie o bezpečných interrupciách a mali by mať prístup k pomoci a podpore. Nikto by nemal byť stíhaný za súcit a solidaritu s druhým človekom. Nejde teraz len o mňa, vôbec nik by za to nemal byť stíhaný.”

Petíciu Amnesty International, ktorá vyzýva poľského generálneho prokurátora Zbigniewa Tadeusza Ziobra, aby prokuratúra okamžite stiahla obvinenia voči Justyne Wydrzyńskej  a aby sa štát zdržal ďalšieho prenasledovania aktivistiek a aktivistov v Poľsku za to, že pomáhajú ľuďom, ktorí potrebujú alebo chcú podstúpiť interrupciu, podpísalo už viac ako 110 000 ľudí v 18 krajinách.


Vypočúvanie Justyny Wydrzyńskej na okresnom súde Praga-juh vo Varšave začalo vo štvrtok 14. júla 2022, so začiatkom o 9:00 hod. Súd po krátkom úvode pojednávanie opätovne odročili do 14. novembra 2022.

Pozadie prípadu

Justyna Wydrzyńska je aktivistka a dula, ktorá sprevádza ľudí, ktorí chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu. Je jednou zo štyroch zakladateliek aktivistického kolektívu Aborcyjny Dream Team (ADT), ktorý sa zasadzuje proti stigmatizácii interrupcií v Poľsku. ADT ponúka školenia a nezaujaté poradenstvo o bezpečnej interrupcii v súlade s usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Od roku 2019 je ADT súčasťou neformálnej feministickej siete Abortion Without Borders, ktorú tvorí šesť organizácií z Poľska a iných krajín Európy. Sieť poskytuje informácie, poradenstvo, finančnú a praktickú podporu ľuďom v Poľsku, ktorí potrebujú interrupciu v zahraničí. Nakoľko interrupcia v domácom prostredí a bez asistencie v Poľsku nie je trestná, sieť ľuďom, ktorí to potrebujú, sprostredkúva aj prístup k spoľahlivým online zdrojom na získanie interrupčných tabletiek umožňujúcich absolvovať bezpečnú interrupciu v domácom prostredí.

V období od januára 2021 do januára 2022 sa na sieť Abortion Without Borders obrátilo viac ako 32 000 ľudí v Poľsku, čo je päťkrát viac ako rok pred tým. Sieť minulý rok umožnila vycestovať za bezpečnou interrupciou do zahraničia viac ako 1 500 osobám.

Poľské orgány už niekoľko rokov pozorne sledujú aktivity ADT, pričom aktivistky, ktoré v združení pôsobia, čelia čoraz častejšie mizogýnnym a očierňujúcim kampaniam.