Poľská prokuratúra musí stiahnuť obvinenia vznesené voči aktivistke za reprodukčné práva

V piatok 8. apríla začína vo Varšave prvé súdne pojednávanie v prípade Justyny Wydrzyńskej. Wydrzyńska je dula a obrankyňa ľudských práv, ktorá v roku 2020 pomohla tehotnej žene v prístupe k interrupčným tabletkám. Žena podľa vlastných slov zažívala rodovo podmienené násilie a potrebovala podstúpiť interrupciu. Wydrzyńskú obvinili 22. novembra 2021 z napomáhania pri interrupcii (obvinenie podľa článku 152.2 trestného zákona) a za držbu liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh (článok 124 farmaceutického zákona).

Justyna Wydrzyńska je prvou aktivistkou v Európe, ktorá čelí trestnému stíhaniu za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva sprístupnením interrupčných tabletiek. Amnesty International pred začiatkom súdneho procesu vyzýva, aby prokuratúra obvinenia voči aktivistke okamžite stiahla.

„Tieto obvinenia sú šokujúcim a úmyselným pokusom zastaviť legitímny aktivizmus Justyny Wydrzyńskej, ktorá sa nesnaží o nič viac, než brániť právo žien a všetkých tehotných osôb na prístup k bezpečnej interrupcii. Poľská interrupčná legislatíva je veľmi škodlivá. Ľudia v Poľsku, ktorí potrebujú podstúpiť bezpečnú interrupciu, sa v tejto situácii spoliehajú na ľudí, ako je Justyna. Práve oni pomáhajú tehotným ženám, aby nemuseli podstupovať interrupciu v nebezpečných podmienkach a tým ohrozovať svoje zdravie a život. Poľské úrady musia okamžite stiahnuť všetky obvinenia proti Justyne a úplne dekriminalizovať vykonávanie interrupcií ako aj poskytovanie pomoci ľuďom, ktorí potrebujú interrupciu podstúpiť,“ uviedla kampaňová koordinátorka Amnesty International pre práva žien Monica Costa Riba. 

Prísna poľská legislatíva núti ľudí riskovať

Poľská interrupčná legislatíva dlhodobo patrí medzi najstriktnejšie v Európe, až na mimoriadne prípady zakazuje interrupcie aj do 12. týždňa tehotenstva. Výnimky boli donedávna prípustné iba v prípadoch, keď je ohrozené zdravie alebo život matky alebo je tehotenstvo následkom znásilnenia či incestu. Poľský Ústavný súd však rozhodol v októbri 2020, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné. Poškodenie plodu bolo pritom dôvodom na vykonanie viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku, ktorých bolo do 27. januára 2021, keď rozhodnutie ústavného súdu vstúpilo do platnosti, približne tisíc ročne. Toto rozhodnutie znamenalo de facto úplný zákaz interrupcií v krajine.

Samotné držanie ani užitie liekov na vyvolanie interrupcie v Poľsku nie sú trestné. Každá osoba (vrátane lekárskeho personálu), ktorá pomáha tehotným osobám podstúpiť interrupciu nad rámec zákonom stanovených výnimiek, však čelí riziku odňatia slobody až na tri roky.

„V roku 2020 za mnou prišla žena v zúfalej situácii. Povedala mi, že jej násilnícky manžel sa jej snaží zabrániť, aby podstúpila interrupciu. Jej príbeh sa ma hlboko dotkol, pretože sa podobal na to, čo som sama zažila. Cítila som, že jej musím pomôcť.

Ľudia v Poľsku, ktorí potrebujú podstúpiť interrupciu, majú nárok na spoľahlivé a objektívne informácie o bezpečných metódach a potrebujú našu pomoc a podporu. Nikto by nemal byť trestne stíhaný za to, že prejavil súcit či solidaritu. Ja ani nikto iný,“ povedala pre Amnesty Justyna Wydrzyńska.