Popravy mučených demonštrantov v Iráne musia vyvolať hlasnú reakciu medzinárodného spoločenstva

Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli 19. mája popravení po nespravodlivom súdnom konaní, ktoré nespĺňalo štandardy spravodlivého procesu.

Diana Eltahawy, zástupkyňa regionálnej riaditeľky Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku, v reakcii na tento čin uviedla: 

„Z dnešnej popravy demonštrantov sme zhrozené. Odsúdili ich na smrť necelé dva mesiace po ich zatknutí a trest vykonali len pár týždňov po tom, ako Najvyšší súd potvrdil nespravodlivé rozsudky voči nim bez ohľadu na nedostatok dôkazov a závažné obvinenia z mučenia. Šokujúca rýchlosť, s akou iránske orgány poslali týchto mužov na smrť, len ilustruje, že iránske orgány nepokryte ignorujú právo na spravodlivý súdny proces i právo na život. Jediným zámerom iránskych orgánov je vyslať svetu a iránskemu ľudu jasný signál, že sa pri svojej snahe umlčať a potrestať akýkoľvek nesúhlas nezastavia pred ničím. Ak nedôjde k hlasnej medzinárodnej odozve, konanie iránskych orgánov bude mať smrteľné dôsledky pre mnohých ďalších ľudí. Ostatné štáty musia tieto popravy čo najdôraznejšie odsúdiť. Vyzývame preto vlády všetkých krajín, aby využili univerzálnu jurisdikciu nad všetkými iránskymi predstaviteľmi, proti ktorým existujú dostatočné dôkazy o trestnej zodpovednosti za mučenie a iné trestné činy podľa medzinárodného práva. Iránske orgány musia jednoznačne pochopiť, že svet sa nebude potichu prizerať zneužívaniu trestu smrti na politickú represiu.“ 

Madžid Kazemi, Saleh Mirhašemi a Sajíd Jaghubi boli zatknutí v novembri 2022 po účasti na protestoch v meste Isfahán.  Celoštátne protesty v Iráne prepukli po tom, ako v septembri v policajnej väzbe zomrela Mahsa (Žina) Amini. 

Všetci traja popravení muži boli podľa informovaných zdrojov podrobení núteným zmiznutiam, mučeniu a boli donútení podpísať „priznania“, na ktorých bola vystavaná obžaloba. Podľa informácií, ktoré získala Amnesty International, vyšetrovatelia Madžida Kazemiho zavesili dolu hlavou a ukázali mu video, na ktorom mučili jeho brata. Kazemiho najmenej 15-krát podrobili simulovanej poprave – postavili ho na stoličku a okolo krku mu priviazali lano, ale v poslednej chvíli ho náhle spustili na zem. Niekoľko dní pred súdnym pojednávaním sa mu vyhrážali, že ak nepodpíše priznanie, zabijú jeho bratov. 

Madžid Kazemi na audionahrávke z väzenia hovorí: „Prisahám Bohu, že som nevinný. Nemal som pri sebe žiadne zbrane. Stále ma bili a prinútili ma povedať, že jedna zo zbraní bola moja. Povedal som im, že poviem čokoľvek, čo budú chcieť, len nech nechajú moju rodinu na pokoji. Urobil som všetko, čo chceli, len preto, aby prestali s tým hrôzostrašným mučením.“ 

Prečítajte si viac o našej práci